Katowice: pogrzeb Krystyny Bochenek w najbliższy czwartek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 12:05

Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zostanie pochowana w Katowicach. Uroczystościom żałobnym będzie przewodniczył metropolita katowicki, abp Damian Zimoń.

Msza żałobna, podczas której nastąpi pożegnanie tragicznie zmarłej dziennikarki i polityka, rozpocznie się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 11. Spodziewany jest udział premiera Donalda Tuska.  W katedrze zostaną wygłoszone także mowy pożegnalne. Potem kondukt z trumną wicemarszałek Senatu przejdzie na niedaleki cmentarz przy ul. Sienkiewicza, gdzie nastąpi pochówek.

Jak powiedział PAP proboszcz katowickiej katedry, ks. prałat Stanisław Puchała, obecnie przygotowywana jest m.in. oprawa artystyczna ceremonii. Pracują nad tym artyści Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Do organizatorów uroczystości pogrzebowych docierają informacje, że na pogrzeb wybierają się jej imienniczki z całego kraju – Krystyny, uczestniczące w dorocznych ogólnopolskich imieninach, wymyślonych kilkanaście lat temu przez Krystynę Bochenek. Niektóre z nich zamierzają ubrać specjalne, żałobnie przystrojone kapelusiki, które nosiły podczas ostatniego spotkania Krystyn – w marcu w Szczecinie.

Krystynę Bochenek pożegnają również m.in. przyjaciele z Polskiego Radia Katowice, z którym była związana przez niemal całe zawodowe życie oraz śląskie środowisko medyczne - zmarła była autorką popularnych audycji o zdrowiu. Przyjadą też językoznawcy, którzy chcą oddać hołd pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda.

Również w czwartek – jak informowano już wcześniej – w niedalekim od Katowic Będzinie odbędzie się pogrzeb innego pochodzącego z województwa śląskiego parlamentarzysty, który zginął w katastrofie, pos. Grzegorza Dolniaka. Spocznie on na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Trójcy. Także w tym pogrzebie ma wziąć udział szef rządu, choć jak dotąd nie ma oficjalnego komunikatu na ten temat.

Oboje parlamentarzyści są wspominani w regionie. W piątek o godz. 20.00 przed wejściem do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się wieczór pamięci wszystkich ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskim, w szczególności poświęcony osobom związanym z woj. śląskim. Wystąpią artyści Teatru Śląskiego.

W czwartek 22 kwietnia – w dniu pogrzebu – o 18 na dużej scenie Teatru Śląskiego odbędzie się wieczór wspomnieniowy, poświęcony Krystynie Bochenek. Przed biurami obojga parlamentarzystów nadal płoną znicze i składane są kwiaty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum