×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: podarowali swoje włosy dla dzieci chorych onkologicznie

Autor: katowice.tvp.pl/Rynek Zdrowia25 kwietnia 2016 11:53

W Katowicach przez dwa dni fryzjerzy ścinali ochotnikom włosy w ramach akcji "Podaruj włos".

Katowice: podarowali swoje włosy dla dzieci chorych onkologicznie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcję "Podaruj włos" organizowaną wspólnie przez centrum handlowe Silesia City Center i Fundację Przyjaźni WeGirls, mógł wesprzeć każdy. Warunkiem było pozwolenie na ścięcie przynajmniej 25 centymetrów włosów, czyli minimum niezbędne do wykonania peruki.

Pod nożyce szły włosy naturalne i farbowane, kręcone i proste. Potem fryzjerzy odcinali ścięte włosy ochotników do pudełka. Z zebranych kosmyków powstaną peruki dla dzieci, które straciły włosy wskutek choroby.

Akcje podarowywania włosów osobom po chemioterapii są coraz bardziej popularne. Jedną z organizacji, która rozpropagowała tę formę pomocy pacjentom po terapii onkologicznej była Fundacja Rak'n'Roll.

Peruki dla osób leczonych chemioterapią są częściowo refundowane przez NFZ. Problem polega na tym, że o ile peruki ze sztucznych włosów są tanie i refundacja w znacznym stopniu pokrywa koszt ich zakupu, to peruki z włosów naturalnych są bardzo drogie i refundacja stanowi niewielką część ich ceny.

- Peruka to dla wielu młodych pacjentów jedyna szansa na odzyskanie pewności siebie. Dla nich utrata włosów to często przysłowiowy koniec świata. Tym gestem więc wspieramy ich nie tylko w walce z chorobą, ale także w walce o odzyskanie pewności siebie w trakcie choroby. Nowe włosy spełniają tutaj wręcz terapeutyczna funkcję - wyjaśnia Dominika Ptak z Fundacji Przyjaźni WeGirls.

Cel jest o tyle ważny, że wiele rodzin chorych dzieci nie stać dziś na zakup peruki. Także samodzielne oddanie włosów np. przez mamę chorego dziecka może nie przynieść spodziewanych efektów. Proces produkcji peruki jest skomplikowany i wymaga nieraz użycia włosów 4-7 dawców.

Włosy podczas akcji podobnych do tej z Silesia City Center może oddać każdy, niezależnie od płci oraz wieku. Włosy mogą być farbowane, choć nie powinny być zbyt mocno zniszczone czy tlenione. Lepiej, by były pozbawione odżywki i umyte, co ułatwia ich późniejszą obróbkę.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze