Katowice: niedzielny finał WOŚP po raz pierwszy w tym szpitalu dziecięcym

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 08:00

Koncerty, pokazy, konsultacje ze specjalistami - w tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się również w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

W zespole Irlander gra 17-letni Paweł Sejda, który jako noworodek przez półtora miesiąca spędził w GCZD walcząc o życie. Fot. Materiały prasowe

Jak podaje rzecznik prasowy szpitala Wojciech Gumułka, w GCZD finał WOŚP odbędzie się po raz pierwszy. Upłynie pod znakiem koncertów i pokazów. 

- Planujemy atrakcje dla dzieci, głównie dla naszych pacjentów, ale również okolicznych mieszkańców. Będą koncerty, kącik muzyczny i zabawowy dla dzieci oraz stoiska informacyjne dla rodziców. A na koniec dnia wyślemy oczywiście światełko do nieba - mówi Magda Grabarczyk, szefowa sztabu WOŚP w GCZD.

 W niedzielę w szpitalu zagrają zespół m. in. rockowy zespół Green District oraz duet Irlander. Z koncertem dla małych pacjentów w GCZD pojawią się też uczniowie Szkoły Muzycznej w Żorach. Bajkowy spektakl - specjalnie na tę okazję - przygotowali też pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

 Występ duetu Irlander będzie miał dodatkowy wymiar. W zespole gra 17-letni Paweł Sejda, który jako noworodek przez półtora miesiąca spędził w GCZD walcząc o życie.

- To, że gramy dla Orkiestry, w dodatku w szpitalu, w którym Paweł walczył o życie, jest symbolicznym podziękowaniem za uratowanie życia Pawłowi. Podziękowaniem i dla Jurka, i dla lekarzy z GCZD - mówi Zbyszek Sejda, ojciec Pawła i druga połowa Irlandera.

Przez całą niedzielę w szpitalu działać też będą stoiska informacyjne, przy których dyżurować będą pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.  Na zainteresowanych czekać będą m. in. eksperci od cukrzycy, którzy przybliżą zasady prawidłowego żywienia w tej chorobie. Będzie można też wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy u dzieci oraz w nauce mycia rąk. Zainteresowani będą mogli zapytać, w jaki sposób przygotować się do pobytu w szpitalu i planowych zabiegów operacyjnych oraz o wszelkie kwestie prawne związane z hospitalizacją. Chętni będą mogli zobaczyć od środka wnętrze karetki.

Specjalne atrakcje na finał WOŚP w GCZD przygotowuje też zaprzyjaźniona ze szpitalem Fundacja Iskierka. Na iskierkowym stoisku przez cały dzień odbywać się będą quizy i zabawy dla dzieci promujące zdrowe jedzenie i zdrowy styl życia. Wspólnie z wolontariuszami fundacji będzie też można tworzyć recyklingowe instrumenty muzyczne, promując w ten sposób ekologiczne podejście do zabawy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera katowicki szpital. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. rezonans magnetyczny o wartości ok. 6 mln zł,  aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci GCZD. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło w sumie 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym finałom WOŚP.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum