Katowice: gwara śląska pomoże w edukacji stomatologicznej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2015 12:33

Jeden z katowickich gabinetów stomatologicznych zorganizowała nietypową akcję profilaktyczną, w której dentyści będą edukować mieszkańców regionu używając do tego śląskiej gwary i specjalnej postaci - Gryfcoka.

Akcja wystartowała w niedzielę (24 maja) w Katowicach pod hasłem: „Gryfcok godo: Jesz, pucujesz!”. Organizatorem jest Dentim Clinic. Jej cel to przypomnienie mieszkańcom regionu prostych zasad dotyczących higieny jamy ustnej po jedzeniu, ale w nietypowy sposób - przy pomocy „ślonski godki”.

Przez całe lato na kilku największych wydarzeniach slow foodowych w regionie dyżurować będą „gryfne edukatorki ôd dentysty”, czyli higienistki stomatologiczne, które rozdawać będą specjalne „Ajnfachowe poradnik zdrowych zymbōw”. Dostanie je każdy, kto wpadnie m.in. na Przystanek Śniadanie czy Śniadanie Na Trawie w Parku Śląskim.
 
Ponadto w edukacji mieszkańców pomagać będzie specjalna animowana postać Gryfcoka. To od niego ze specjalnego poradnika goście slow foodowych imprez dowiedzą się „Czy pucować zymby po kŏżdym jŏdle?” albo „Co robić po zjedzyniu kwaśnyj cytrōny?”.

- Nie chcemy nudzić o zębach, dlatego o ważnym problemie, jakim jest właściwa higiena, będziemy więc mówić  półżartem i po ślonsku. To pierwsza tego typu sytuacja, w której lekarze odważają się sięgnąć do regionalizmów, żeby uczyć o zdrowiu. Zważywszy jednak na fakt, że chcemy trafić z przekazem do ludzi młodych, może to się udać podwójnie - nauczymy, jak myć zęby i jak godać - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum