Katowice: do powstańców trafią kartki od pacjentów szpitala dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 11:39

200 pocztówek do powstańców warszawskich przygotują i wyślą w najbliższych dniach mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Akcja to wyraz szacunku dla bohaterów, ale też okazja do ciekawych zajęć historycznych i plastycznych.

Katowice: do powstańców trafią kartki od pacjentów szpitala dziecięcego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To  część ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię", która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek. Projekt "Kartka dla Powstańca" jest realizowany przez Fundację Rosa oraz Fundację Sensoria.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka już po raz ósmy uczestniczy w projekcie. Akcję koordynują nauczyciele ze szkoły działającej w szpitalu przez cały rok, bez przerwy wakacyjnej. W ramach projektu mali pacjenci uczestniczą w warsztatach edukacyjnych poświęconych powstaniu.

- Dzieci podczas zajęć najpierw poznają albo odświeżają sobie najważniejsze informacje historyczne. Później, wspólnie z nauczycielami, projektują i wykonują pocztówki. W ten sposób łączymy wiedzę historyczną z pracami plastycznymi. Nasi pacjenci chętnie biorą udział w tych zajęciach, dlatego w tym roku chcemy przygotować i wysłać do powstańców aż 200 pocztówek - powiedziała w środę, 7 sierpnia  dyrektor Zespołu Szkół nr 6 w Katowicach Katarzyna Zroski-Żukowska.

Dla dzieci to okazja do nawiązania międzypokoleniowego dialogu z powstańcami, którzy chętnie odpowiadają na otrzymaną od dzieci korespondencję. Podczas poprzednich edycji kampanii do pacjentów GCZD trafiło wiele podziękowań od bohaterów tamtych czasów, wszystkie bardzo emocjonalne. - Bardzo wzruszyły nas Wasze słowa, pełne serdeczności i życzliwości. Nie czujemy się bohaterami. Tak zostaliśmy wychowani w przedwojennej Polsce, gdzie Ojczyzna to szacunek, obowiązek, umiłowanie - napisali do pacjentów GCZD powstańcy z DPS "Kombatant" w Warszawie.

- Dla mnie jako powstańca świadomość, że młodzież pamięta o naszym wysiłku, jest bardzo cenna i krzepiąca. To, że wy, młodzi, pamiętacie tak odległą historię, to dobrze, ale proszę abyście wiedzieli, że walczyliśmy również po to, abyście wy mogli spokojnie, efektywnie i twórczo uczyć się i pracować, i powracać do zdrowia - to z kolei odpowiedź od 94-letniego Tadeusza Wolframa, ps. "Okularnik".

Akcja wysyłania pocztówek potrwa do 31 października. Niezależnie od kartek wysłanych do powstańców, najlepsze prace pacjentów GCZD wezmą udział w ogólnopolskim konkursie. Zwycięskie placówki - szpitalne szkoły lub sanatoria dziecięce - otrzymają zestawy materiałów plastycznych.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. 

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum