Katowice: 140 lat temu powstał Szpital Zakonu Bonifratrów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 08:47

Mija 140 lat odkąd bonifratrzy rozpoczęli w Katowicach prowadzenie własnego szpitala oraz 5 lat od rozpoczęcia modernizacji placówki. Za blisko 50 mln zł zmodernizowano dotąd m.in. blok operacyjny, otwarto nowoczesny pododdział onkologii ginekologicznej.

Szpital Zakonu Bonifratrów pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Katowicach powstał w 1874 roku. Do początku drugiej wojny światowej prowadzony był przez zakon, następnie przejęli go okupanci, a po wojnie został upaństwowiony. Do zakonu powrócił pięć lat temu. 1 kwietnia 2009 r. bonifratrzy ponownie rozpoczęli działalność medyczną.

Dotąd na modernizację szpitala wydano blisko 50 mln zł.

Wymieniono sprzęt i aparaturę medyczną, zmieniono wyposażenie sal, odnowiono oddział chirurgii ogólnej, unowocześniono izbę przyjęć, uruchomiono nowe gabinety dla potrzeb poradni specjalistycznych. Działalność rozpoczął również nowy blok porodowy i oddział noworodków. Pacjentki mają do dyspozycji m.in. sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym, wanny relaksacyjne oraz łóżka sterowane pilotami.

W marcu 2012 r. uruchomiono nowoczesny pododdział onkologii ginekologicznej, w którym realizowane są wysokospecjalistyczne świadczenia z zakresu diagnostyki i leczenia operacyjnego nowotworów narządu rodnego. W ubiegłym roku zakończono m.in. prace związane z remontem bloku operacyjnego, oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej z pododdziałem ortopedii dla dzieci.

- Dzięki zakończonym pracom pacjenci wszystkich oddziałów szpitala mają możliwość szybkiego powrotu do zdrowia w wygodnych i komfortowych warunkach w 2-3 osobowych salach z własnym węzłem sanitarnym - poinformował rzecznik prasowy szpitala, Damian Stępień.

Przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wymieniono m.in. centralne ogrzewanie oraz zamontowano instalację solarną. Łączna powierzchnia paneli słonecznych to ponad 80 m kw.

Trwają prace związane z przywróceniem dawnego wyglądu szpitala i jego otoczenia z końca XIX wieku. Stępień poinformował, że prace te prowadzone są z wykorzystaniem fotografii i rycin prezentujących wygląd szpitala z przełomu XIX i XX w.

Zakon Szpitalny św. Jana Bożego został założony w 1540 roku w Granadzie. W Polsce bracia są obecni od 1609 roku. Na świecie funkcjonują jako: bonifratrzy, bracia miłosierdzia, bracia miłosierdzia św. Jana Bożego, dobrzy bracia, bracia szpitalni.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum