Katastrofa pod Smoleńskiem: w samolocie nie było wybuchu ani pożaru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2010 16:42

Na pokładzie prezydenckiego samolotu nie doszło ani do wybuchu, ani do pożaru, a silniki pracowały do końca.

Poinformował o tym rosyjski wicepremier Siergiej Iwanow na posiedzeniu komisji rządowej z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz.

Posiedzenie komisji rządowej badającej przyczyny sobotniej (10 kwietnia) katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęła polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, odbyło się w Moskwie, w siedzibie rządu, pod przewodnictwem premiera Rosji Władimira Putina.

Iwanow powiedział, że zaczęto podnosić szczątki polskiego samolotu rządowego Tu-154M. Przekazał, że wykonano bardzo dokładne szkice miejsca katastrofy. Według rosyjskiego wicepremiera ze stroną polską ustalono, iż przenoszenie szczątków samolotu na specjalnie strzeżone miejsce rozpocznie się wieczorem.

Rosyjska minister zdrowia Tatiana Golikowa poinformowała, że do tej pory zidentyfikowano 48 ciał ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Wyjaśniła, że obecnie trwa wydawanie aktów zgonów i w środę (14 kwietnia) rozpocznie się transport trumien z ciałami do Polski.

Dodała, że czynności identyfikacyjne mogą przeciągnąć się do połowy przyszłego tygodnia.

Z kolei szef komisji śledczej przy prokuraturze generalnej Aleksandr Bastrykin poinformował, że we wtorek (13 kwietnia) zakończono oględziny wraku samolotu i przystąpiono do sprawdzania terenu. Według niego będzie na to potrzeba 3-4 dni.

Ze strony polskiej, oprócz Ewy Kopacz, w posiedzeniu komisji uczestniczyli: szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder i ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr. Minister Kopacz bardzo serdecznie podziękowała za współpracę przy identyfikacji ciał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum