Karkonosze: niepełnosprawni wyjadą na szlaki

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2010 17:00

W Karkonoszach powstanie w tym roku trzeci szlak przystosowany do poruszania się po nim osób jeżdżących na wózkach.

Ponad 4 kilometrowa trasa poprowadzi z Karpacza do schroniska Nad Łomniczką. Budowa rozpocznie się w tym roku. Szlak będzie niezbyt trudny i najbardziej przystępny dla osób na wózkach. W całych Sudetach, nigdzie indziej nie buduje się szlaków dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni się cieszą, bowiem, jak do tej pory, mają do dyspozycji tylko jeden łatwo dostępny szlak - do wodospadu Szklarka. Remont szlaku do schroniska Nad Łomniczką będzie wspólną inwestycją urzędu marszałkowskiego oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. W tym roku ma zostać wybudowana również platforma widokowa dla niepełnosprawnych przy wodospadzie Kamieńczyk. Później zmodernizowany zostanie szlak z Domu Śląskiego do czeskiego schroniska Luční Bouda.

Osoby na wózkach będą chętniej odwiedzać Karkonosze. W Polsce jest ich ponad 5,5 miliona, a w Kotlinie Jeleniogórskiej – ok. 25 tysięcy. W Karkonoszach bariery są likwidowane od kilku lat, a od ubiegłego roku można wjechać na wózku inwalidzkim nawet pod Śnieżkę. Specjalny szlak powstał na wysokości ponad 1400 metrów. Aby się tam dostać, trzeba najpierw wjechać na tą wysokość z wózkiem na wyciągu.

Szlak od górnej stacji wyciągu do Domu Śląskiego ma 2,5 km długości i jest pierwszym w Polsce szlakiem wysokogórskim. Jego budowę (za 600 tys. zł) sfinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełno-sprawnych. Część dołożyła też Unia Europejska. W przypadku szlaku do Nad Łomniczką będzie podobnie. Wstępnie koszty szacuje się na ok. 1 milion zł.

Więcej na: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum