Kardynał Nycz w Światowym Dniu Chorego: w szpitalu najważniejszy jest pacjent

Autor: PAPl/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2013 11:39

W szpitalu najważniejsi są chorzy, którym wszyscy służą, by ulżyć im w cierpieniu i ułatwić powrót do zdrowia - powiedział w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. odprawionej w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. 11 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest XXI Światowy Dzień Chorego.

Kardynał Nycz w Światowym Dniu Chorego: w szpitalu najważniejszy jest pacjent
W mszy odprawionej przez metropolitę warszawskiego uczestniczyli pacjenci oraz personel medyczny szpitala. Po mszy kard. Nycz udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

W homilii hierarcha podkreślał, że w chorobie może się kształtować powołanie chrześcijańskie. Mówiąc o tym, że należy zrozumieć sens cierpienia przywołał obraz bł. papieża Jana Pawła II w ostatnich tygodniach życia oraz prymasa seniora kard. Józefa Glempa.

- Ksiądz prymas z ogromną pokorą - pomimo tego, że cierpiał bardzo - przyjmował cierpienia jako człowiek głęboko wierzący; wierząc, że one mają sens. Choć wiadomo, że z cierpieniem trzeba walczyć, trzeba przed nim się bronić i człowiek ma do tego prawo  - powiedział kardynał Nycz.

Dodał, że do podstawowych zadań lekarzy należy to, by nieść ulgę chorym i cierpiącym. Prosił lekarzy i pielęgniarki, by oprócz swojej wiedzy medycznej, mieli też dość cierpliwości i potrafili otoczyć chorego opieką.

Po mszy kard. Nycz odwiedził chorych przebywających w szpitalu, a także spotkał się z personelem medycznym.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum