Kardynał Nycz: działania w służbie zdrowia powinien kontynuować każdy rząd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2018 13:40

- Są sprawy, które powinien kontynuować każdy rząd, chociażby w służbie zdrowia - powiedział kard. Kazimierz Nycz dziennikarzom przed spotkaniem poprzedzającym debatę pod hasłem "Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia".

- Troska o zdrowie zawsze będzie ważna i zawsze będzie trudna - mówił kard. Kazimierz Nycz. Fot. Archiwum

W ocenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, są tematy, które powinny być wyjętej z bieżącej debaty polityczno-partyjnej, żeby każdy rząd nie musiał zaczynać od nowa reformę czy zmianę w takim czy innym dziale, chociażby w służbie zdrowia, tylko żeby był obowiązek kontynuacji.

Organizatorami debaty są Instytut Studiów Politycznych PAN, Polska Unia Onkologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Green Communication. Kardynał Nycz objął nad nią patronat.

Pytany przez dziennikarzy, w jaki sposób Kościół angażuje się w sprawy zdrowia, kardynał odpowiedział: - Kościół angażuje się w trosce o zdrowie nie tylko przez biskupów, KEP, ale przede wszystkim przez całą strukturę diecezjalną, parafialną na dwa sposoby, tzn. angażuje się przez katolików świeckich, którzy w różnych gremiach, instytucjach nie zawieszają na kołku swojej katolickości, ale także zabierają głos w debacie publicznej, zwłaszcza w warstwie etycznej.

Dodał, że do takich spraw należą edukacja, bezpieczeństwo człowieka, troska o ludzi biednych, potrzebujących i troska o zdrowie.

- Troska o zdrowie zawsze będzie ważna i zawsze będzie trudna, dlatego, że każdy z nas wcześniej czy później spotka się z tymi potrzebami, na które może odpowiedzieć służba zdrowia i to często ta wysoko wyspecjalizowana, a nie tylko ta codzienna. I stąd też debata na te tematy jest bardzo ważna - podkreślił kard. Nycz.

Powiedział, że kiedy zwrócili się do niego ludzie, mający autorytet publiczny, żeby się włączyć w organizowanie debaty, stwierdził, że nie jest to debata przeciw nikomu, ale że jest to debata wszystkich, którzy w tej kwestii mają prawo zabierać głos i mają coś do powiedzenia nad rozwiązaniami, przede wszystkim systemowymi, ale także nad tymi bieżącymi to nie miał wątpliwości, że trzeba w tym uczestniczyć, bo sprawa jest po prostu tego warta - powiedział hierarcha.

- Jeśli mówię, że nie przeciwko komuś, to mam na myśli to, że tę debatę prowadzą nie tylko lekarze, którzy mogliby być podejrzani, że reprezentują swój interes własny, ale są to lekarze pełni troski o człowieka, o przyszłość służby zdrowia. Uczestniczą w tym ludzie, którzy mają swoją wiedzę nie tylko medyczną, ale i socjologiczną. Uczestniczą w niej ludzie z ministerstwa zdrowia z ministrem na czele. Dlatego warto to robić i pod tym względem nigdy za dużo takiej debaty - podkreślił kard. Nycz.

Zapytany z kolei, czy widzi w działalności Kościoła jeszcze więcej miejsca na działania wynikające z troski o służbę zdrowia, metropolita warszawski odpowiedział: - Działalność Kościoła w tej dziedzinie jest jakby dwojaka. Nie można nie docenić tego, co robią parafie, a zwłaszcza caritasy diecezjalne, Caritas Polska, ale także wszystkie domy zakonne dla konkretnej pomocy ludziom chorym, prowadząc duże, średnie, małe dzieła we współpracy z samorządem.

Dodał, że jeśli pomoc chorym ma być bardziej profesjonalna, to trzeba praktycznych rozwiązań prawnych.

Ponadto - jak powiedział - Kościół ma potężne narzędzie, a tym narzędziem jest Słowo Boże i głoszenie tego Słowa Bożego, a więc jest Ewangelia, jest ambona, jest katecheza. Jeżeli praktycznie głosimy Ewangelię i wychodzimy z nią do życia, by naświetlić te problemy Ewangelią, to właśnie tam jest przykazanie Nie zabijaj!.

Hierarcha podkreślił, że Kościół nigdy nie może być podejrzany, kiedy będzie głosił Ewangelię życia, troski o zdrowie, to nie może być podejrzany", że działa w jakiejś płaszczyźnie politycznej.

Poproszony  o komentarz do tematu debaty ''Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia", kard. Nycz powiedział, że są bardzo ważne dziedziny, "od których zależy nie tylko życie konkretnego człowieka, ale także przyszłość państwa, społeczeństwa. I w tym znaczeniu, mówiąc o służbie zdrowia, o zdrowiu, dotykamy rzeczywistości, którą trzeba zaliczyć do takiej medycznej racji stanu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum