Kardiolodzy morzem do Amsterdamu - "Rejs Serca" żaglowcem "Dar Młodzieży"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2013 17:42

Jak już pisaliśmy, w sobotę (24 sierpnia) ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynie w sobotę na żaglowcu "Dar Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas wyjazdu podziękują za holenderską pomoc w latach 80. polskim dzieciom z wadami serca.

Kardiolodzy morzem do Amsterdamu - "Rejs Serca" żaglowcem "Dar Młodzieży"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

 

- Udział w kongresie będzie okazją do podziękowania Holandii za wyjątkową, unikalną w powojennej historii Polski akcję, podczas której zoperowano za darmo ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami serca. Wiele z tych osób, dzięki temu, żyje do dziś - powiedział w piątek PAP Jacek Wacławski, jeden z organizatorów "Rejsu Serca" ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na pokładzie "Daru Młodzieży" w porcie w Amsterdamie zaplanowano uroczystość, podczas której ambasador Polski w Holandii wręczy odznaczenia państwowe holenderskim lekarzom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania polskich dzieci.

Czytaj. "Dziękujemy, Holandio": niezwykły rejs polskich kardiochirurgów i kardiologów do Amsterdamu

Wacławski wyjaśnił, że w corocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego bierze udział ok. 30 tys. lekarzy. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń naukowych w dziedzinie kardiologii. Kongres w Amsterdamie rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa pięć dni.

Nie jest to pierwszy rejs żaglowcem kardiologów i kardiochirurgów na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Osiem lat temu i w 2010 r. lekarze popłynęli na zjazd do Sztokholmu. Specjaliści od chorób serca popłynęli wówczas "Zawiszą Czarnym" i na jego pokładzie były osoby ze śląskiego środowiska medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze