Kardiochirurg dziecięcy honorowym obywatelem Krakowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2018 15:55

Serbska tłumaczka literatury polskiej Biserka Rajcić oraz kardiochirurg dziecięcy prof. Janusz Skalski otrzymali we wtorek (5 czerwca) tytuły honorowych obywateli Krakowa. Uroczystość odbyła się podczas sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji 761. rocznicy lokacji Krakowa.

Prof. Janusz Skalski został wyróżniony również przez Rynek Zdrowia. W 2015 r. otrzymał Porter Medycyny Polskiej w kategorii Lider Rynku Zdrowia. Fot. PTWP

Prof. Janusz Skalski urodził się w 1951 r. To kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

W swym dorobku ma najliczniejszą w Polsce i jedną z największych w Europie grupę zoperowanych dzieci z zespołem niedorozwoju lewej komory serca, które udało się przywrócić życiu. Obecnie specjalizuje się w wieloetapowym leczeniu dzieci z pojedynczą komora serca, w szczególności z zespołem niedorozwoju lewego serca.

Krakowski lekarz jako pierwszy w Polsce zastosował wspomaganie krążenia u dziecka przy pomocy sztucznych komór serca (2011 r.) oraz wprowadził w Polsce nowatorską metodę leczenia operacyjnego w ciężkim nadciśnieniu płucnym u dzieci.

Prof. Skalski podejmuje również działania pozamedyczne, od 2009 r. organizował charytatywne koncerty na rzecz doposażenia Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie.

Jest członkiem licznych stowarzyszeń naukowych krajowych i zagranicznych. Dorobek naukowy prof. Skalskiego to m.in. 347 prac naukowych recenzowanych i rozdziałów książkowych, 12 przewodów profesorskich, redakcja podręcznika "Kardiochirurgia Dziecięca".

Podczas swojego wystąpienia profesor powiedział, że klinika, którą kieruje, musiała - z powodu "niedostatku finansowego w polskiej służbie zdrowia" - szukać na rozwój środków innych niż państwowe. Jak poinformował, przez ostanie 10 lat klinice udało się zebrać ponad 10 mln zł.

- W tej chwili nasza krakowska klinika jest najlepiej wyposażona. Z przekonaniem mówię - dysponujemy najlepszą salą operacyjną w Polsce i najnowocześniejszą w Europie - powiedział.

Jak dodał, rodzice z całej Polski chcą leczyć dzieci w krakowskim ośrodku, ponieważ konkuruje on z najlepszymi klinikami świata.

Laudacje na cześć nowych honorowych obywateli Krakowa wygłosił prezydent miasta Jacek Majchrowski. O prof. Skalskim mówił:

- Są takie osoby, których wymienienie nazwiska powoduje u rozmówcy uśmiech na twarzy i piknięcie w sercu, dobre, zdrowe piknięcie. Osoby, które kojarzą się z dobrem, profesjonalizmem i oddaniem swej pracy, środowisku i podopiecznym. Taką osobą jest pan profesor Janusz Skalski.

Zaakcentował także:  - Znamy dobrze tę sentencję ''Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat''. Panie profesorze, uratował pan wiele tych światów. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum