Kard. Nycz: w szpitalu najważniejsi są chorzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2014 19:42

W szpitalu najważniejsi są chorzy, którym wszyscy służą, by ulżyć im w cierpieniu i powrocie do zdrowia - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. odprawionej w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW.

We wtorek, 11 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest XXII Światowy Dzień Chorego. We mszy św., odprawionej przez metropolitę warszawskiego, uczestniczyli chorzy i personel medyczny szpitala. Po mszy św. kard. Nycz udzielił chorym sakramentu namaszczenia.

- Bardzo często próbuje się Kościołowi wmówić, że Kościół sakralizuje choroby i cierpienia. Nie sakralizuje i nigdy nie sakralizował. Choroba i cierpienie zawsze pozostaje złem. Patrzymy i przeżywamy wraz z człowiekiem dotkniętym chorobą i cierpieniem i wraz z nim przeżywamy trud cierpienia. Prosimy i modlimy się, żeby umiał przyjąć to, co go dotknęło w chorobie i cierpieniu - powiedział metropolita warszawski.

Przed mszą kard. Nycz poświęcił nowy Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii, nową kaplicę szpitalną, a także odwiedził chore dzieci.

Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii - najlepiej wyposażony w Warszawie i województwie mazowieckim oddział ogólnopediatryczny - zapewnia profesjonalną i kompleksową opiekę dzieciom nie tylko z Warszawy i okolic, ale również z innych rejonów kraju.

Wyposażony jest w 29 łóżek, w tym 3 stanowiska specjalnego nadzoru. Posiada sprzęt warty ok. 3 mln zł, m.in. pracownię USG i spirometrii, pracownię EEG oraz pracownię Holtera. Oddział wyposażony jest w aparat do znieczulenia w rezonansie magnetycznym (w Warszawie tylko Centrum Zdrowia Dziecka posiada podobny), analizator składu ciała, 4 nowe inkubatory i respirator.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum