Kard. Nycz przypomina o przestrzeganiu zasad higieny w kościołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2020 17:09

W wydanym w środę (26 sierpnia) komunikacie kurii archidiecezji warszawskiej kard. Nycz przypomina o konsekwentnym stosowaniu higienicznych zasad bezpieczeństwa w kościołach w duchu odpowiedzialności za zdrowie innych i za własne.

Kard. Nycz przypomina o przestrzeganiu zasad higieny w kościołach
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

"Przestrzeganie tych zasad w widoczny dla wiernych sposób przyczyni się do tego, iż w poczuciu zaufania będą oni uczestniczyli w życiu sakramentalnym i parafialnym w czasie pandemii" - zaznaczył metropolita warszawski. "Będzie też przykładem prawidłowego zachowania dla innych" - napisał, zwracając się do księży.

W komunikacie podkreślono, że podczas mszy św. i nabożeństw wierni w kościołach powinni zachowywać dystans i muszą stosować maseczki zakrywające usta i nos.

"Należy przypominać o tym obowiązku najlepiej podczas każdej mszy św." - podała kuria archidiecezji warszawskiej.

Zwrócono uwagę, że obowiązek noszenia maseczki powinien dotyczyć również księży, którzy nie sprawują eucharystii, a podejmują inne obowiązki. "Ksiądz kardynał zaleca, by księża koncelebrujący mszę św. stosowali maseczki" - czytamy w komunikacie.

W trosce o higienę w kościołach i kaplicach powinny być dostępne dla wiernych płyny do dezynfekcji rąk. Przed eucharystią, a także przed komunią św., księża i szafarze powinni zdezynfekować dłonie.

Podkreślono, że dopóki trwa pandemia, "rekomendowaną formą jest udzielanie komunii św. na dłoń wiernego". "Pamiętajmy jednocześnie, że nie wolno odmówić komunii św. ani do ust, ani na rękę. Należy zadbać, aby komunia św. na rękę i do ust była udzielana w dwóch odrębnych miejscach, zaś w przypadku parafii pojedynczych najpierw pierwszym sposobem (na dłoń), a potem drugim" - zwrócono uwagę.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że "istnieje również potrzeba wyjaśniania - podczas kazań czy ogłoszeń duszpasterskich - sensu przyjmowania komunii św. na rękę w czasie pandemii".

Przypomniał, że osoby starsze i chore, pozostające w grupie ryzyka zarażeniem i opiekujące się nimi, a także osoby obawiające się z uzasadnionych przyczyn zakażenia, nie są zobowiązane do uczestnictwa w niedzielnej eucharystii.

"Warto przypomnieć o tym wiernym w ogłoszeniach duszpasterskich, zachęcając jednocześnie te osoby do uczestnictwa we mszach św., także w tygodniu, kiedy do kościołów przychodzi mniej osób, oraz do korzystania z wciąż licznie dostępnych transmisji" - zwrócił uwagę kard. Nycz. 

PAP - Magdalena Gronek

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum