Kąpiel w Bałtyku - zalecana

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2010 21:16

Woda w Bałtyku jest w tym sezonie czystsza niż w ubiegłym. To dobra wiadomość dla miłośników morskich kąpieli.

– Kąpiel w chłodnej wodzie Bałtyku oznacza mały szok związany z nagłą zmianą temperatury otoczenia. To fantastyczna sprawa dla zdrowia – mówi Rzeczpospolitej dr Danuta Adamska-Czepczyńska, balneolog i pediatra, przewodnicząca koła Polskiego Towarzystwa Balneologii w Kołobrzegu.

Dodaje: – Takie pobudzające, bodźcowe oddziaływanie na organizm to jedna z głównych zasad leczenia uzdrowiskowego. Bardzo cenny jest też aerozol w powietrzu, który zawiera znaczne ilości soli jodu i bromu, korzystnie działających na układ oddechowy.

Zdarzają się jednak w lecie dni, gdy morze przy bałtyckiej plaży wygląda jak zupa szczawiowa. To znak, że do brzegu dotarła woda „kwitnąca” od mikroskopijnych cząstek planktonu, sinic.

Sporadyczne jednak jak na razie zakwity wody dla przeciętnego plażowicza nie mają większego znaczenia. Z punktu widzenia amatorów kąpieli, a także sanepidu, woda w polskim morzu jest czysta. Inspekcja sanitarna interesuje się bowiem głównie wirusami oraz bakteriami E.coli, paciorkowcami i zarazkami salmonelli pochodzącymi ze ścieków komunalnych. Pod tym względem sytuacja wyraźnie się poprawiła w ciągu ostatnich 20 lat.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum