Kąpiel najlepiej brać 1,5 godziny przed snem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2019 16:39

Kąpiel w ciepłej wodzie wzięta 1,5 godziny przed położeniem się do łóżka ułatwia zasypianie i poprawia ogólną jakość snu - twierdzą badacze z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (USA).

Kąpiel najlepiej brać 1,5 godziny przed snem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według naukowców ogrzanie ciała wodą o temperaturze od około 40 do 42,5 stopni Celsjusza pozwala pobudzić krążenie krwi, zwłaszcza w dystalnych częściach ciała (dłoniach i stopach), co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ciepłoty organizmu, a tym samym przygotowania go do zapadnięcia w sen.

Jak tłumaczą specjaliści zarówno cykl snu i czuwania, jak i temperatura ciała, podlegają rytmowi okołodobowemu. W ciągu dnia (stan aktywności) temperatura jest nieco wyższa, niż w ciągu nocy (stan spoczynku). Jej wartość zaczyna spadać około godziny przed zwyczajową porą położenia się do łóżka. Rośnie natomiast w godzinach porannych, pobudzając organizm do działania.

Ciepła kąpiel lub prysznic około 1-2 godzin (optymalnie 1,5 godziny) przed snem pozwala "odciągnąć" ciepło z centralnych partii ciała do części peryferyjnych i wspomóc naturalny proces ochładzania organizmu.

Na podstawie analizy ponad 5 tys. badań naukowcy wyliczyli, że taka kąpiel może skrócić czas zasypiania przeciętnie o 10 minut, a w dodatku poprawić wydajność snu oraz jego subiektywną jakość.

Rezultaty badania opublikowano na łamach czasopisma "Sleep Medicine Reviews" (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1087079218301552?via%3Dihub).

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze