Kanada: walczą z otyłością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2011 10:20

Ministerstwo edukacji w kanadyjskiej prowincji Quebec wydało kilka lat temu skuteczną walkę producentom frytek i wyeliminowało je ze szkolnych stołówek.

Kanada: walczą z otyłością

Na walce z frytkami, chipsami i śmieciowym jedzeniem tracą jednak producenci ziemniaków - twierdzą rozmówcy „La Presse”.

Okazuje się bowiem, że np. w kafeteriach, z których jadłospisu wyrzucono frytki, konsumpcja ziemniaków spadła o 50-60 proc. Ziemniaczani farmerzy szukają teraz nowych przepisów na wykorzystanie tego warzywa - donosił dziennik.

Ironią losu jest, że jednym z najbardziej znanych quebeckich specjałów kulinarnych jest poutine, czyli frytki (powinny być smażone w smalcu) z ciemnym sosem i serem cheddar. O poutine, wymyślonej w 1957 roku przez Fernanda Lachance'a, restauratora z Warwick, mówi się, że to atak serca na talerzu.

Interesy producentów ziemniaków i przetworów z ziemniaków mogą jednak zacząć przegrywać z interesami systemu opieki zdrowotnej. Leczenie chorób związanych z otyłością kosztuje kanadyjski system publicznej opieki zdrowotnej 6 mld dolarów kanadyjskich rocznie (ok. 18 mld złotych) - podała „La Presse”.

W Montrealu w minionym tygodniu rozpoczął się drugi już kongres dotyczący otyłości. Podczas kongresu, jak podawała telewizja CBC, przedstawiono badania, z których wynika, że zapobieganie otyłości powinno rozpocząć się jeszcze przed urodzeniem się dziecka.

Okazuje się, że jeśli kobieta w ciąży ma wysoki poziom cholesterolu, to jej dziecko zostaje obarczone wysokim ryzykiem zarówno otyłości jak i zachorowania w przyszłości na cukrzycę. Powodem jest możliwość przedostawania się cząsteczek cholesterolu z krwi matki do krwi dziecka. Niewłaściwa dieta może też zmienić ekspresję genów rozwijającego się płodu, co również oznacza ryzyko pojawienia się chorób.

Na 33 mln Kanadyjczyków aż 14 mln dorosłych i 2 mln dzieci ma nadwagę lub jest otyłych, a na choroby spowodowane otyłością rocznie umiera 25 tys. osób. Otyłość jest też powodem aż 60 proc. chorób przewlekłych w Kanadzie. Dlatego dietetycy i lekarze coraz głośniej mówią o konieczności zmiany przyzwyczajeń żywieniowych Kanadyjczyków.

Powstała specjalna koalicja lekarzy (Reality Coalition Canada), która ma za zadanie promować zdrowy tryb życia. Lekarze domagają się nawet zmian w prawie, takich jak specjalny podatek od śmieciowego jedzenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum