×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kanada otwiera granice dla zaszczepionych, ale nie wszystkich. Kluczowy jest rodzaj szczepionki

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP20 lipca 2021 08:10Aktualizacja: 20 lipca 2021 08:18

Od 9 sierpnia Kanada otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów, a od 7 września - dla innych zaszczepionych podróżnych. Jest jednak warunek - uznawane będą tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie.

Kanada otwiera granice dla zaszczepionych, ale nie wszystkich. Kluczowy jest rodzaj szczepionki
Kanada otwiera granice tylko dla zaszczepionych. Na zdjęciu Vancouver/ Fot. AdobeStock
  • Granice Kanady - zamknięte od marca 2020 r. dla turystów i wizyt rodzinnych - zostaną otwarte od 9 sierpnia dla Amerykanów i osób posiadających prawo stałego pobytu w USA
  • Od 7 września łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć też zaszczepionych przeciw Covid-19 podróżnych z innych krajów
  • W obu przypadkach otwarcie granic dotyczy zaszczepionych preparatami dopuszczonymi do użytku w Kanadzie

Rząd Kanady sprecyzował, że od 7 września łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów, "pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna w kraju pozostanie sprzyjająca". 

Obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady pozostanie

W pełni zaszczepieni podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie, natomiast pozostanie obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Po przylocie testy PCR, obecnie obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, będą wykonywane losowo.

Również od 9 sierpnia dla podróżnych przylatujących do Kanady zniesiony zostanie obowiązek przebywania przez trzy dni w autoryzowanym przez rząd hotelu w oczekiwaniu na wyniki testu po przylocie.

- Rząd zwiększył liczbę lotnisk, na które będą mogły przylatywać samoloty pasażerskie - poinformował minister transportu Omar Alghabra. Poza obecnie dopuszczonymi do przyjmowania lotów międzynarodowych Toronto, Montrealem, Calgary i Vancouver, od 9 sierpnia samoloty przylatujące do Kanady z zagranicy będą przyjmowane też w Halifax, Quebec City, Ottawie, Winnipeg i Edmonton.

Kanada nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii

W znoszeniu obostrzeń jest wyjątek. Kanada do przynajmniej 21 sierpnia nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii ze względu na obawy przed wariantem Delta, zaś pasażerowie przylatujący z Indii z przesiadkami muszą posiadać ważny test wykonany w kraju przesiadki.

Do weryfikacji danych o wykonanych szczepieniach i testach będzie używana aplikacja ArriveCAN, ta sama, której obecnie używają Kanadyjczycy i osoby z prawem pobytu w Kanadzie powracające do kraju. Jak mówił minister ds. relacji międzyrządowych Dominic LeBlanc podczas poniedziałkowej konferencji ministrów rządu federalnego, od 9 sierpnia przewoźnicy lotniczy będą musieli sprawdzać, czy pasażer wypełnił formularz aplikacji.

Minister zdrowia Patty Hajdu podkreśliła, że Kanadyjczycy "poświęcili bardzo wiele (…) i podejście rządu bazuje na ochronie uzyskanych rezultatów". Stąd też rząd na razie nie autoryzuje szczepionek używanych w innych krajach, ale niedopuszczonych do użytku w Kanadzie, nawet tych, które zostały zaakceptowane przez WHO. Hajdu nie wykluczyła, że Kanada zacznie akceptować inne szczepionki, ale podkreśliła, że najpierw musi być dobrze zrozumiany mechanizm ich działania i zapewniane rezultaty. "Taki jest wybór rządu" - dodała.

W pełni zaszczepionych jest 50 proc. mieszkańców Kanady

Według danych rządowych 70 proc. mieszkańców Kanady jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, a 50 proc. - jest w pełni zaszczepionych.

Na razie żadnych ułatwień dla Kanadyjczyków nie wprowadzają USA, choć to właśnie USA od wielu miesięcy naciskały na Kanadę, by ułatwiła wjazd Amerykanom. Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair poinformował, że rozmowy z USA trwają, ale podczas piątkowych rozmów z szefem Homeland Security Alejandro Mayorcasem nie został wskazany żaden plan.

- Nie ma w tym nic ambarasującego. Podejmujemy decyzje na podstawie danych naukowych (…) Każda ze stron stoi wobec szczególnych okoliczności - komentował Blair, odpowiadając na pytanie o tę nierównowagę.

Według danych z niedzieli odsetek w pełni zaszczepionych Kanadyjczyków był już wyższy niż odsetek w pełni zaszczepionych Amerykanów. Dla Kanady było to 48,8 proc. całej populacji, dla USA 48,1 proc. - podała telewizja CTV. Celem prezydenta USA Joe Bidena było podanie przynajmniej jednej dawki szczepionki 70 proc. Amerykanów do 4 lipca, ale wg danych agregowanych przez CTV, dotychczas jedną dawkę szczepionki otrzymało 55,5 proc. Amerykanów.

Do użytku w Kanadzie dopuszczone są cztery szczepionki: AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson, przy czym szczepienia są obecnie wykonywane tylko trzema pierwszymi z nich. Kanadyjskie władze medyczne zezwoliły na szczepienie przy drugiej dawce innym preparatem niż pierwsza dawka i trwają rozmowy z innymi krajami nt. uznawania takich połączeń szczepionek. Nie ma jeszcze szczegółów nt. federalnych paszportów szczepionkowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum