Kanada: federalny podatek od emisji zanieczyszczeń - część środków trafi do szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2018 16:56

Rząd Kanady wprowadzi federalny podatek od emisji zanieczyszczeń dla prowincji, które nie realizują planów ich redukcji. Pozyskane środki zostaną wypłacone bezpośrednio podatnikom w tych prowincjach.

Kanada: federalny podatek od emisji zanieczyszczeń - część środków trafi do szpitali
W Kanadzie od przyszłego roku za zanieczyszczanie powietrza trzeba będzie zapłacić Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O planach wprowadzenia tzw. carbon tax (podatku węglowego) premier Kanady Justin Trudeau poinformował we wtorek. Jak podkreślił, "od przyszłego roku zanieczyszczanie środowiska nie będzie już darmowe". Podatek węglowy będzie od 2019 r. dotyczył prowincji Manitoba, Ontario, Saskatchewan, Nowy Brunszwik, a także terytoriów Nunavut i Jukon (Kanada dzieli się na 10 prowincji i 3 terytoria).

Wysokość podatku będzie w 2019 r. wynosić 20 dolarów kanadyjskich (CAD) za tonę emisji, a potem co roku będzie wzrastać o 10 dolarów do poziomu 50 dolarów za tonę emisji w 2022 r.

Podatek bazuje na pracach tegorocznych noblistów w dziedzinie ekonomii, Paula Romera i Williama Nordhausa. Romer wykazał, jak zasady ekonomii i polityka gospodarcza wpływają na innowacyjność firm, formułując endogeniczną teorię wzrostu. Nordhaus był pierwszym badaczem, który opracował model zależności między gospodarką a klimatem, pozwalający na policzenie kosztów i korzyści.

Pieniądze z podatku, o którym wiadomo, że firmy przerzucą na ceny, mają wrócić do indywidualnych podatników. Bonusy rząd będzie wypłacał od wiosny przyszłego roku, w okresie rozliczeń podatkowych.

Według rządowych wyliczeń, wyższe koszty benzyny czy ogrzewania zostaną zrekompensowane z naddatkiem bonifikatą wpłacaną bezpośrednio na konto podatnika. 90 proc. pobranego podatku węglowego będzie przekazane podatnikom, 10 proc. trafi m.in. do szkół, szpitali i organizacji non-profit. Jak mówił Trudeau, 80 proc. podatników na obszarach, których dotyczyć będzie nowy podatek, otrzyma rządowe dopłaty. Mieszkańcy terenów wiejskich otrzymają kwoty powiększone o 10 proc.

Wypłaty rekompensat za nowy podatek będą wynosić nawet kilkaset dolarów i będą wypłacane za cały rok z góry. Np. w Manitobie samotna dorosła osoba otrzymać może w przyszłym roku 170 CAD, a w 2022 - już 402 CAD. Czteroosobowa rodzina w tej prowincji otrzyma w 2019 r. 339 CAD, a w 2022 r. - 801 CAD. W Ontario dorosła osoba otrzyma w przyszłym roku 154 CAD, a czteroosobowa rodzina - 307 CAD. Dla mieszkańców Nowego Brunszwiku wypłaty będą najniższe, zaczynając się od 128 CAD dla samotnej dorosłej osoby, a w Saskatchewan, gdzie poziom emisji jest najwyższy, będą one najwyższe - od 305 CAD w przyszłym roku dla samotnej osoby.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum