Kampania promująca aktywność fizyczną seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2014 09:13

Spotkania edukacyjne, ćwiczenia praktyczne i specjalna strona internetowa - to elementy kampanii promującej aktywność fizyczną osób po 60. roku życia. Akcja "Bądź w olimpijskiej formie" została zainaugurowana w Warszawie.

Kampanię przygotowała Fundacja "Zatrzymać Czas", jej pomysłodawcą i ambasadorem jest były mistrz olimpijski w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz. Projekt współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W ramach kampanii organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt spotkań w całej Polsce. Ćwiczenia praktyczne połączone będą ze spotkaniami edukacyjnymi. Organizatorzy podkreślili, że będą przyjeżdżać także do mniejszych miejscowości, gdzie sytuacja osób starszych jest trudniejsza niż w większych miastach. Zajęcia odbywać się będą w lokalnych Klubach Aktywnego Seniora.

W Polsce osób aktywnych w wieku 60 plus jest 3 proc., w Czechach jest ich ok. 10 proc., a w Szwecji - prawie 30 proc. 

Program ćwiczeń przygotowany został we współpracy z Władysławem Kozakiewiczem, który poprowadzi zajęcia pokazowe. Filmy instruktażowe wraz z opisami ćwiczeń są dostępne na stronie internetowej programu www.aktywni60.pl. W czasie trwania akcji strona będzie wzbogacana o relacje z kolejnych spotkań.

Jak podkreślił Kozakiewicz, wspólne ćwiczenia mają nie tylko ułatwić osobom starszym codzienne funkcjonowanie, ale również zachęcić ich do spotkania z innymi ludźmi. "Nie chodzi tylko o sprawność fizyczną, chcemy wyciągnąć tych ludzi z domu, żeby nie siedzieli tylko coraz bliżej telewizora. Jesteśmy po to, żeby poćwiczyć w grupach, żeby seniorzy mieli okazję poznać nowych ludzi" - powiedział Kozakiewicz.

Program "Bądź w olimpijskiej formie" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Podsekretarz stanu w MSiT Tomasz Półgrabski podkreślił, że jednym z priorytetów resortu jest upowszechnianie sportu w różnych grupach społecznych. Służą temu m.in. takie programy, jak "Wspieranie przedsięwzięć w zakresie upowszechniania sportu różnych grup społecznych i środowiskowych".

- W ramach tych programów organizujemy konkursy, współpracujemy ze związkami sportowymi, ale też ze stowarzyszeniami ogólnopolskimi, które takie programy realizują. Staramy się te programy dofinansować albo czasami wręcz sfinansować - powiedział Półgrabski.

Jak dodał, jego resort współpracuje z MPiPS. "28 stycznia 2014 roku podpisaliśmy wspólny list z ministrem Kosiniakiem-Kamyszem. Intencją listu jest trwałe zwiększenie aktywności sportowej właśnie wśród seniorów - przypomniał Półgrabski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum