Kampania OIL w Warszawie: samotność boli, nie zostawiaj starszych w szpitalu na święta

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 17:15

Bez wskazań medycznych nie zostawiaj na święta starszych osób w szpitalu - zaapelowali we wtorek (17 grudnia) lekarze, przedstawiciele instytucji zajmujących się prawami obywatelskimi i pacjenta, przedstawiając główne przesłanie kampanii "Wspólne święta".

Kampania OIL w Warszawie: samotność boli, nie zostawiaj starszych w szpitalu na święta
Łańcuch znajdujący się na plakacie jest symbolem więzi. Nagłaśniając problem, staramy się dołączać kolejne ogniwa do tego symbolicznego łańcucha - wyjaśnili przesłanie plakatu lekarze. Fot./Żródło: striona OIL w Warszawie

W szpitalach i przychodniach w województwie mazowieckim od 12 listopada rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii. 

"Boli Cię samotność osób starszych, które na czas Świąt są porzucane przez swoje rodziny w szpitalach bez wskazań medycznych? Wyobraź sobie, jak bardzo bolesna musi ona być dla tych seniorów. Niezależnie od przyczyn, jakimi kierują się opiekunowie osób starszych, szpital nie jest miejscem, w którym seniorzy powinni spędzać Święta. Każdy przecież chce czuć się potrzebny i kochany" - napisali lekarze na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, skłaniając do refleksji nad zjawiskiem, które ma miejsce w szpitalach w czasie świąt.

Podczas wtorkowego spotkania dodali, że seniorzy mają prawo do godnej opieki, ale też ich opiekunowie muszą czuć się doceniani i jednocześnie mieć czas na wytchnienie.

Eksperci wskazali, że problem jest poważny, dotyka praw obywatelskich i pacjenta. Podkreślili, że niedługo co trzeci Polak będzie w wieku emerytalnym.

- My też kiedyś będziemy starzy i będziemy potrzebować pomocy. Każdy z nas ma prawo do godnej opieki, żeby święta przeżywać z rodziną. Kampania ta to kolejny kroczek do tego, by wykrzyczeć nasze żądanie, by opieka długoterminowa nad starszymi osobami była lepsza - powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Dodatkowo uczestnicy podkreślali, że konieczne są działania na poziomie rządowym, samorządowym i instytucji pozarządowych.

- Na każdym poziomie i każda grupa społeczna może się do tego przyczynić, by tę sytuację zmienić - zaznaczył Andrzej Stefański z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodał też, że jego zdaniem pozostawianie osób starszych bez wskazań w szpitali może być przejawem przemocy wobec nich. - Zamiatamy ten problem pod dywan - stwierdził.

Dodał jednak, że nie chce nikogo oceniać i sam ma problem z tym, aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

- Nie rozumiem tej sytuacji, bo oddawanie najbliższych do szpitala na okres świąteczny jest niezrozumiałe, tym bardziej że cały rok się nimi opiekują - podkreślił Stefański.

Wojewódzki konsultant medyczny w dziedzinie chorób wewnętrznych Marek Stopiński zwrócił uwagę na problem związany ze wsparciem socjalnym osób starszych. Jego zdaniem jeszcze niedawno oddziały internistyczne i geriatryczne w czasie świąt pustoszały, obecnie jest odwrotnie. Pojawia się coraz więcej seniorów, którzy są hospitalizowani w tym okresie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum