×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kambodża: 25 lat więzienia dla lekarza za zakażenie mieszkańców wsi wirusem HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2015 13:15

Mężczyzna praktykujący jako lekarz w kambodżańskiej wsi został oskarżony o zakażenie wirusem HIV wszystkich jej mieszkańców, W czwartek sąd skazał go na 25 lat więzienia.

Kambodża: 25 lat więzienia dla lekarza za zakażenie mieszkańców wsi wirusem HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

55-letni Yem Chroeum został uznany za winnego zakażenia ponad 100 mieszkańców odizolowanej wioski, w tym starców i dzieci. Praktykujący bez licencji ministerstwa zdrowia mężczyzna posługiwał się wielokrotnie tymi samymi strzykawkami.

Sąd odstąpił od skazania mężczyzny za morderstwa z premedytacją, za które grozi dożywocie, lecz zdecydował się na zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Adwokat mężczyzny podkreśla, że jego klient uważa się za niewinnego. Twierdził, że nie był świadomy zagrożenia.

Skandal został ujawniony w grudniu 2014 roku. Wcześniej, w listopadzie, wirusa HIV stwierdzono u 74-letniego mężczyzny, jego wnuczki i zięcia. Szybko ustalono, w jaki sposób doszło do zakażeń i ministerstwo zdrowia obiecało ukrócić zjawisko lekarzy bez dyplomów.

Niewydolna służba zdrowia w Kambodży, jednym z najbiedniejszych krajów świata, opiera się w znacznej mierze na osobach bez dyplomów przyjmujących pacjentów na wsiach. Proceder rozkwitł po upadku rządów Czerwonych Khmerów (1975-1979), którzy wymordowali dziesiątki intelektualistów, w tym lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum