PAP/Rynek Zdrowia | 30-12-2016 11:06

Kalisz: zakaz budowy chodników z kostki betonowej i brukowej - są niebezpieczne

Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, które zakazało budowy chodników z betonowej i kamiennej kostki brukowej. Prezydent Kalisza zwrócił uwagę, że do tej pory na utrudnienia narażone były kobiety w butach na wysokich obcasach oraz osoby pchające wózek z dzieckiem lub inwalidzki.

Kalisz: zakaz budowy chodników z kostki betonowej i brukowej - są niebezpieczne. Fot. pixabay.com

- Każdego dnia sto tysięcy kaliszan w trakcie przemieszczania się po mieście piechotą robi kilkaset tysięcy kilometrów. Chcemy, żeby chodzenie ulicami sprawiało im przyjemność, a nie było źródłem codziennej udręki. Cieszę się, że właśnie w Kaliszu zaczyna się chodnikowa kontrrewolucja, przywracająca porzucony po roku 1989 dobry zwyczaj budowania chodników wyłącznie z płyt chodnikowych - powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

W trosce o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza również obowiązek umieszczania wzdłuż krawężnika półmetrowego pasa z tak zwanych płyt ostrzegawczych, informujących niewidomych o tym, że chodnik się kończy.

Stosowne przepisy zawierają standardy dla projektantów, wykonawców i zarządców infrastruktury dla pieszych na terenie Kalisza, wprowadzone oficjalnie w drodze zarządzenia prezydenta Sapińskiego.