KGP: ostatniej doby sprawdzono ponad 129 tys. osób na kwarantannie, 300 uchybień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2020 11:41

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 129 tys. osób na kwarantannie; w ok. 300 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny - poinformował w niedzielę (12 kwietnia) rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka.

Obecnie zarażonych koronawirusem jest 80 policjantów, a od początku działań ponad 1720 było lub jest jeszcze na kwarantannie. Fot. Piotr Drabik/Flickr 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Jak dodał rzecznik KGP, w ok. 30 przypadkach do funkcjonariuszy policji zwrócono się o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

 Zgodnie z podanymi przez niego danymi codziennie do działań prewencyjnych związanych z koronawirusem policja angażuje ok. 25 tys. funkcjonariuszy - przede wszystkim policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

- Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Wiele razy Polacy udowadniali, że potrafią być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, czy może zarażać inne osoby - podkreślił rzecznik KGP.

Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą ją kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń, może wynosić nawet 30 tys. zł.

Rzecznik komendanta głównego policji przypomniał też, że obecnie zarażonych koronawirusem jest 80 policjantów, a od początku działań ponad 1720 było lub jest jeszcze na kwarantannie. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - zaapelował Ciarka.

Jednocześnie policja złożyła wszystkim życzenia "zdrowia, spokoju i cierpliwości", podkreślając, że w obecnej chwili zyskały one jeszcze bardziej na wartości. - Wspierajmy się, bądźmy dla siebie wzajemnie wyrozumiali - jesteśmy z wszystkimi Polakami - podkreślili policjanci.

PAP- Sonia Otfinowska, Bartłomiej Figaj

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum