KGP do przełożonych: dopilnujcie jak traktują policjantów w szpitalach

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2017 20:33

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk polecił, by przełożeni zwracali uwagę czy rannym policjantom udzielana jest niezbędna i właściwa pomoc lekarska.

KGP do przełożonych: dopilnujcie jak traktują policjantów w szpitalach
Komendant Główny Policji polecił przełożonym policjantów, aby zwracali szczególną uwagę i monitorowali, w jaki sposób udzielana jest pomoc lekarska rannym policjantom. Fot. archiwum

W piśmie do komendantów wojewódzkich Komendant Główny Policji zwraca uwagę, że w przypadku odniesienia obrażeń przez policjantów podczas wykonywania czynności służbowych na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli "musi im być zapewniona właściwa opieka medyczna, która pozwoli na szybki powrót do zdrowia".

Jak informuje nas mł. asp. Antoni Rzeczkowski z biura komunikacji społecznej Komendy Głównej Policji pismo komendanta głównego to reakcja na niezadowalające traktowanie rannych policjantów przez szpitale.

- W ostatnim czasie policjant z Wielkopolski, który odniósł obrażenia podczas pościgu za podejrzanym, oczekiwał aż 12 dni na decyzję lekarzy co do wyznaczenia terminu operacji. Z kolei policjant stołecznej drogówki, który został potrącony podczas służby na drodze, mimo otwartych złamań, na taką decyzję oczekiwał 3 dni - wyjaśnia Reczkowski.

Dodaje: - Dlatego, aby zapobiec podobnym sytuacjom gen. Jarosław Szymczyk polecił przełożonym policjantów, aby zwracali szczególną uwagę i monitorowali, w jaki sposób udzielana jest pomoc lekarska rannym policjantom i pracownikom Policji, a w razie potrzeby podejmowali natychmiast działania zapewniające właściwe warunki leczenia.

Komendant główny przypomina, że policjanci ryzykujący zdrowie i życie muszą mieć pewność, że w przypadku odniesienia obrażeń uzyskają odpowiednią i szybką pomoc zarówno ze strony służby zdrowia, jak swoich przełożonych. Komendant powołuje się przy tym na Zarządzenie nr 805 Komendanta Głównego Policji z dn. 31 grudnia 2003 r. ws. "Zasad etyki zawodowej policjanta", zgodnie z którymi "przełożony powinien wysłuchać podwładnego (...) oraz udzielić mu wsparcia bądź pomocy".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum