KEP: podpisanie ustawy o in vitro budzi rozczarowanie i ból

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2015 13:08

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa dot. procedury in vitro budzi najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból - napisali członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski w przekazanym w środę PAP komunikacie.

KEP: podpisanie ustawy o in vitro budzi rozczarowanie i ból
W ocenie KEP odpowiedzialność za ustawę spada na prawodawców Fot. Archiwum RZ

"Odpowiedzialność moralna za to, co się stało spada na prawodawców, którzy poparli i zatwierdzili prawo dopuszczające stosowanie metody in vitro i na zarządzających instytucjami służby zdrowia, w których stosuje się te techniki" - napisano w komunikacie.

Hierarchowie piszą także "o zorganizowanym sprzysiężeniu, ogarniającym także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie tej metody". Ich zdaniem w tym sensie problem in vitro wykracza poza sferę odpowiedzialności poszczególnych osób, a "zło przez nie wyrządzone przyjmuje daleko idący wymiar społeczny".

"W trosce o najbardziej bezbronne istnienia ludzkie oraz w duchu odpowiedzialności przed Bogiem za sumienia powierzonych nam wiernych mamy obowiązek jeszcze raz przypomnieć, że - podobnie jak w przypadku aborcji - katolicy nie mogą stosować in vitro, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci" - uważa prezydium KEP.

Jednocześnie autorzy komunikatu apelują do katolików oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody in vitro.

Hierarchowie zachęcają małżonków pragnących potomstwa, aby podjęli metody leczenia niepłodności, które są "godziwe z punktu widzenia moralnego". "W przypadku niemożności zrodzenia potomstwa, Kościół zachęca do adopcji sierot, które dla odpowiedniego rozwoju ludzkiego potrzebują ogniska domowego" - napisano.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum