KE: niektóre zabawki pod choinkę mogą zawierać groźne dla zdrowia chemikalia

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2018 18:40

Bruksela alarmuje, że niektóre zabawki dziecięce mogą zawierać groźne dla zdrowia chemikalia lub części, które mogą być niebezpieczne dla dziecka np. drobne elementy, którymi łatwo się zadławić.

KE: niektóre zabawki pod choinkę mogą zawierać groźne dla zdrowia chemikalia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Tuż przed świętami Komisja Europejska zleciła kontrolę dostępnych na rynku UE zabawek, które potencjalnie mogłyby trafić jako prezenty pod choinkę, bo np. cieszą się aktualnie sporą popularnością wśród dzieci.

Badanie wykazało, że 10 proc. zabawek (4 na 39 przebadanych) zawiera niebezpieczne związki chemiczne, głównie ftalany. Ftalany stosowane są jako tzw. plastyfikatory i służą do zmiękczania materiałów plastikowych, dzięki nim dziecięca zabawka jest elastyczna i bardziej trwała. Jako że ftalany (powszechnie stosowane też przy produkcji płytek PVC) są tanie, producenci chętnie po nie sięgają. Tymczasem, jak pokazują badania, nadmiar chemikaliów może rozstroić gospodarkę hormonalną człowieka, grozi też astmą i może powodować alergie. Narażone są głównie małe dzieci, które lubią gryźć zabawki lub brać je do buzi.

Niedawno organizacje konsumenckie zaapelowały do Komisji o to, żeby przyjrzała się zabawkom typu slime, w Polsce zwanymi kolokwialnie „glutami”. Chodzi o popularne śluzowate zabawki, które można rozciągać, gnieść, deptać czy rzucać o ścianę. Ostatnie testy wykazały, że substancje z których wykonane są te produkty zawierają konserwanty i rozpuszczalniki, które mogą powodować u dzieci alergie, oparzenia a nawet egzemy.

Wadliwe i niebezpieczne produkty są usuwane ze sklepów głównie dzięki unijnemu systemowi szybkiej informacji (RAPEX). System ma za zadanie zapewnić, że informacja o pojawieniu na rynku UE produktu, który może być niebezpieczny dla konsumentów zostanie błyskawicznie przekazana innym krajom członkowskim oraz Komisji Europejskiej. Wadliwy produkt mogą zgłosić zarówno organizacje np. grupy konsumenckie, jak i prywatne osoby.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum