KE: nie zaobserwowano rzeczywistej poprawy, jeśli chodzi o jakość powietrza w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 16:28

W Polsce ciągle wyzwaniem pozostaje jakość powietrza i budowa infrastruktury odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych - wskazała KE.

KE: nie zaobserwowano rzeczywistej poprawy, jeśli chodzi o jakość powietrza w Polsce
Fot. archiwum

W piątek (5 kwietnia) Komisja Europejska opublikowała raport na temat wdrażania polityki ochrony środowiska w poszczególnych krajach UE. Wynika z niego, że jednym z największych problemów, z jakim borykają się państwa członkowskie, jest jakość powietrza. Z raportu można się dowiedzieć, że 18 państw członkowskich nadal boryka się z wysokim poziomem emisji tlenków azotu (NOx), a 15 państw musi jeszcze bardziej ograniczyć emisje cząstek stałych (PM2,5 i PM10).

W raporcie przedstawiono przykłady dobrych praktyk w Polsce związanych z ochroną środowiska.

Dzięki funduszom unijnym (w ramach instrumentu LIFE) w Małopolsce zrealizowany został projekt, w wyniku którego opracowano program ochrony powietrza. Inny projekt - "Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody" - powstał w celu podnoszenia poziomu wiedzy na temat ochrony przyrody i usprawnienia współpracy na rzecz środowiska pomiędzy władzami sądowniczymi i organami ścigania.

Jednak, jak podkreśla KE, Polska ma jeszcze wiele do zrobienia. W raporcie wskazuje, że nie zaobserwowano rzeczywistej poprawy, jeśli chodzi o jakość powietrza.

"Nadal przekraczane są wartości dopuszczalne drobnych cząstek stałych, benzo[a]pirenu i dwutlenku azotu, głównie z powodu emisji ze spalania niskiej jakości węgla w domowych kotłach niespełniających norm. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w 2015 r. zanieczyszczenie powietrza było przyczyną około 47 500 przedwczesnych zgonów w Polsce. Także duży ruch na drogach i duża liczba starych samochodów znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza że podjęto niewystarczające środki, żeby rozwiązać problem zanieczyszczenia z tych źródeł" - czytamy w dokumencie.

W opinii unijnych urzędników Polska powinna przyspieszyć działania mające na celu podłączanie budynków mieszkalnych do systemu ciepłowniczego i zastępowanie węgla czystą energią. Ponadto działania planistyczne, takie jak strefy ograniczonej emisji, powinny iść w parze z usprawnieniami technicznymi pojazdów oraz zachętami fiskalnymi

Łukasz Osiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum