Już blisko połowa Włochów z przepustką Covid-19. Zacznie obowiązywać od piątku

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP03 sierpnia 2021 16:36

We Włoszech wydano już ponad 41 milionów przepustek Covid-19, wystawianych na podstawie zaświadczenia o zaszczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu.

Rozwiązanie to popiera większość włoskich restauratorów Fot. Shutterstock
  • Prawie połowa Włochów ma już przepustkę Covid-19. Zacznie obowiązywać za trzy dni
  • Obowiązek jej okazywania przewidziany jest przy wstępie do wielu miejsc publicznych, w tym do restauracji, i na imprezy zbiorowe
  • Pod koniec sezonu letniego obowiązek okazywania przepustki może zostać rozszerzony na wszystkie podróże lotnicze oraz pociągami dużych prędkości

Jak wynika z danych włoskiego resortu zdrowia, prawie połowa osób w tym kraju ma już przepustkę Covid-19. Jedna piąta nie chce tzw. Green Pass. Obowiązek jej okazywania przy wstępie do wielu miejsc publicznych i na imprezy zbiorowe ma zacząć działać za trzy dni.

W przepustkę zaopatrzyło się 47 proc. Włochów

Jak podaje agencja ADNkronos, powołując się na sondaż Instytutu Badania Opinii Swg dla federacji usług, przepustkę ma 47 procent ludności Włoch.

Będzie ona od piątku obowiązkowa przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, do kin, teatrów i innych placówek kultury, do siłowni, na basen, do parków rozrywki, na imprezy sportowe i targowe oraz na wszelkie zjazdy i kongresy.

Wprowadzenie tego wymogu, jak zauważa się w analizie sondażu, podzieliło przedstawicieli włoskiej branży gastronomicznej. 53 procent z nich popiera jednak to rozwiązanie.

Liczba gości w restauracjach wzrośnie?

Ponadto 46 procent konsumentów twierdzi, że nie jest słuszne to, by na restauratorach spoczywał obowiązek kontrolowania przepustek. Tego samego zdania jest ponad połowa przedstawicieli tego sektora. Wyrażają oni także pesymizm, jeśli chodzi o ekonomiczne konsekwencje działania przepustek. W to, że rezultaty będą pozytywne, wierzy niespełna jedna trzecia.

Wśród klientów lokali gastronomicznych przeważa natomiast optymizm: ponad 70 procent uważa, że nie zmieni to przyzwyczajeń Włochów i może nawet zwiększyć liczbę gości w lokalach, bo będą się czuć się w nich bezpiecznie.

Wkrótce powrót obostrzeń?

Przypomnijmy. Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że pod koniec sezonu letniego obowiązek okazywania przepustki może zostać rozszerzony we Włoszech na wszystkie podróże lotnicze oraz pociągami dużych prędkości.

Szef Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro przyznał pod koniec tygodnia, że pandemiczna mapa Włoch, która jest obecnie biała, może zacząć zmieniać kolory ze względu na wzrost zakażeń, przybywających w tempie 5-6 tys. dziennie.

Dlatego nie wyklucza się, że pod koniec sierpnia wiele regionów zostanie oznaczonych żółtą barwą, co może oznaczać powrót niektórych restrykcji, w tym na przykład wymóg noszenia maseczek na zewnątrz.

Więcej: Przepustki-COVID-19-obowiazkowe-we-Wloszech-od-6-sierpnia-Efekt-Ruszyly-masowe-zapisy-na-szczepienia

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum