Już 5 minut wśród zieleni poprawia nasze samopoczucie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2010 09:22

Ile czasu należy przebywać w otoczeniu przyrody, by skorzystało na tym nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne? Wystarczy już pięć minut - twierdzą brytyjscy naukowcy w amerykańskim dwutygodniku Environmental Science and Technology.

Ich odpowiedź może ucieszyć ludzi, którzy wciąż mają coś do zrobienia i nieustannie narzekają na brak czasu. Nasze samopoczucie poprawia się bowiem już po pięciu minutach ćwiczeń w parku, pracy w ogródku czy spaceru poza miastem - obliczyli Jules Pretty i Jo Barton z brytyjskiego University of Essex.

- Wiele wcześniejszych badań wskazywało na to, że ruch w takim otoczeniu zmniejsza ryzyko chorób psychicznych i poprawia samopoczucie. Nie było jednak wiadomo, ile czasu należy spędzić w otoczeniu zieleni, by uzyskać takie efekty. Teraz, po raz pierwszy udało się nam wykazać związek pomiędzy określoną "dawką" natury a poprawą samopoczucia psychicznego człowieka - zaznacza Pretty.

Pretty i Barton doszli do swoich wniosków po analizie danych 1252 osób w różnym wieku, płci i o różnym stanie zdrowia psychicznego. Wykazując, że przebywanie na łonie natury prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, autorzy badania brali pod uwagę różnego rodzaju aktywność: spacery, pracę w ogródku, jazdę na rowerze, łowienie ryb, pływanie łódką, jazdę konną i pracę w gospodarstwie.

Szczególnie duże korzystne zmiany zdrowia zaobserwowano u młodych, psychicznie chorych ludzi. Aktywność na świeżym powietrzu była też bez wątpienia dobroczynna dla innych badanych. Potwierdzono, że na zdrowie korzystnie wpływa przebywanie w niemal każdym zielonym otoczeniu, m.in. w miejskich parkach.

Wyjątkowo cenne dla zdrowia okazały się wyprawy w okolice, gdzie oprócz zieleni, można znaleźć także stawy, jeziora albo rzeki. - Takie "zielono-niebieskie" otoczenie zdaje się być najlepsze dla dla zdrowia - zauważa Pretty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum