Jest trzecia część poradnika dotyczącego żywienia dzieci leczonych onkologicznie

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2020 20:18

Praktyczne porady, przepisy i wiedza dotycząca dietetyki w trakcie leczenia onkologicznego dzieci, składają się na treść serii wydawniczej "JedzONKO". Właśnie ukazała się trzecia książka w tym cyklu ("JedzONKO 3"), dedykowana mały pacjentom po przeszczepie szpiku, kiedy restrykcje żywieniowe są największe - informuje wydawca poradników, Fundacja Iskierka.

Poradnik uczy m.in., jak prowadzić żywienie dzieci po przeszczepie szpiku; FOT. Studio Fotografika/Fundacja Iskierka

Seria wydawnicza „JedzONKO” odpowiada na wiele pytań, które pojawiają się podczas długotrwałego procesu leczenia. Jak w szpitalnej przestrzeni przyrządzać zdrowe posiłki wzmacniające dziecko? Jakich produktów można użyć, a czym zastąpić te, które z różnych względów są niewskazane czy wręcz zabronione? Jak dieta może wpływać na wyniki leczenia, czy w końcu, jak zachęcić chore dziecko do zdrowego odżywiania na etapie, kiedy wszystko jest „be”?

Autorka, Katarzyna Stankow jest doradcą żywieniowym, pasjonatką zdrowej kuchni, ale przede wszystkim mamą dziewczynki, która przeszła chorobę nowotworową. Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami z innymi rodzicami. Fundacja Iskierka wraz autorką poradnika poprowadziła szereg warsztatów dla dzieci i rodziców na oddziałach onkologii dziecięcej w Polsce, w studiach kulinarnych czy podczas plenerowych akcji prozdrowotnych. Znakomita zabawa i pełne zaangażowanie dzieci, okazja do rozmów i wymiany doświadczeń i potrzeb spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem, także wśród lekarzy i specjalistów.

- To unikalny przewodnik z wieloma atrakcyjnymi przepisami kulinarnymi, spełniającymi kryteria prawidłowej diety zdrowego dziecka. Prezentowana przez autorkę postawa matki aktywnie wspierającej chorujące dziecko, może być źródłem inspiracji i wiedzy dla innych rodziców. Wszystkie przedstawione przepisy mogą znaleźć w pełni zastosowanie w żywieniu dzieci po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej - tak pisze o poradniku „JedzONKO 3” prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM.

Wydawnictwa okazały się pionierskie w tym obszarze, gdyż są to jedyne publikacje, powszechnie dostępne, zawierające - oprócz porad i zaleceń medycznych - także praktyczne przepisy na posiłki, które można przygotować nawet w ograniczonej przestrzeni kuchni na oddziałach szpitalnych.

Ideą tej serii jest promocja zdrowego, rodzinnego stylu odżywiania się oraz pokazanie, że wspólne przyrządzanie posiłków może być świetną zabawą, a dobrze zbilansowana dieta może być smaczna, kolorowa i oparta na bardzo prostych przepisach, a także - co najważniejsze - atrakcyjna dla dzieci i wspierająca ich zdrowie.

- Do współpracy przy trzeciej części poradnika, która jest odpowiedzią na liczne pytania rodziców dzieci „przeszczepowych” i zgłaszane potrzeby, Fundacja Iskierka zaprosiła Fundację DKMS, mając na uwadze wspólną grupę odbiorców wydawnictwa i wspólny cel, jak również na wiele wspólnych obszarów działalności na rzecz małych pacjentów onkologicznych - wydawca serii.

Przeszczepianie komórek krwiotwórczych (przeszczep szpiku) u dzieci jest niezbędne w wielu schorzeniach krwi, m.in. w przypadku niektórych typów ostrej białaczki, przewlekłej białaczki szpikowej, chłoniaków nieziarniczych, zespołów mielodysplastycznych czy innych nowotworów, np. neuroblastomy. Przeszczep stosowany jest również w przypadku chorób przebiegających z wrodzoną lub nabytą niewydolnością układu krwiotwórczego.

Bardzo ważnym elementem wpierającym leczenie onkologiczne jest prawidłowe odżywianie. Dlatego dieta, zarówno bezpośrednio przed zabiegiem, jak i po (najczęściej przez 100 dni) powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb małego pacjenta.

Książka zawiera porady i wskazówki dotyczące przyrządzania dań, wykaz produktów pożądanych i zabronionych. Podobnie, jak w poprzednich dwóch częściach, duży nacisk został położony na łatwość wykonania oraz atrakcyjność wizualną dań. Piękne zdjęcia ponownie wykonali specjaliści ze Studia Fotografika w Krakowie, od lat wspierający fundację.

Poradnik przeznaczony jest do bezpłatnej dystrybucji wśród pacjentów wszystkich ośrodków onkologii i hematologii dziecięcej wykonujących przeszczepy szpiku kostnego u dzieci w kraju. Ponadto dla pozostałych zainteresowanych czytelników będzie dostępny do nabycia w sklepie internetowym na stronie fundacji: www.fundacjaiskierka.pl, a całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na edukację dotyczącą żywienia dzieci podczas leczenia onkologicznego.


***

Fundacja ISKIERKA od 2006 roku realizuje szereg działań na rzecz dzieci z chorobą nowotworową i ich opiekunów, zarówno w zakresie profilaktyki, wsparcia procesu leczenia, terapii, jak i rehabilitacji. Obecnie ma pod opieką ponad 700 podopiecznych i rozwija system wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego.

Prezes Fundacji Jolanta Czernicka-Siwecka została doceniona m.in. Nagrodą Polskiej Rady Biznesu 2014 za działalność społeczną - zbudowaną na doświadczeniu choroby własnego dziecka i pokazującą, jak przekuć ją w konstruktywne działanie i współpracę, opartą na empatii oraz wsłuchiwaniu się w potrzeby pacjentów i ich rodzin.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum