Jest nas siedem miliardów i będzie więcej

Autor: tvn24.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 31 października 2011 10:08

Urodzona nad ranem naszego czasu na Filipinach Danica Camacho jest - według wyliczeń ONZ - siedmiomiliardowym człowiekiem na świecie.

Jest nas siedem miliardów i będzie więcej
Fundusz Ludnościowy (UNFPA) ONZ w opublikowanym niedawno raporcie pt. "Stan światowej ludności w 2011 roku" wyliczył, że w 2050 roku naszą planetę będzie zamieszkiwało 9,3 mld ludzi, a pod koniec tego stulecia - ponad 10 miliardów.

Według UNFPA, oczekuje się, że do 2050 r. Polskę będzie zamieszkiwało 4,85 proc. całkowitej populacji w Europie (w 2010 r. było to 5,19 proc.). Średnia długość życia wynosi w Polsce obecnie 79,1 lat, co oznacza wzrost o 4,8 lat od 1990 r.

W raporcie zwrócono uwagę, że przez ostatnie sześć stuleci współczynnik płodności spadł z 6 dzieci na kobietę do 2,5 dziecka, z tym że w krajach rozwiniętych wynosi on średnio 1,7 dziecka, a w krajach rozwijających się 4,2.

Kilka krajów na świecie utrzymuje, że to właśnie na ich terytorium urodziło się 31 października 7-miliardowe dziecko. AP podkreśla, że demografowie nie są pewni, kiedy ludzkość przekroczy próg 7 mld. ONZ traktuje poniedziałek, jako dzień symboliczny.

Różne państwa celebrują tymczasem u siebie narodziny dziecka numer 7 miliardów, począwszy od Filipin, gdzie Danica May Camacho została przywitana z triumfem i w otoczeniu fotoreporterów w szpitalu Jose Fabella Memorial w Manili.
Danica May dostała mnóstwo prezentów, w tym tort z napisem "7 mld Filipiny".

Również Indie - których ludność już liczy 1,24 mld - oświadczyły, to one są krajem, gdzie przyszedł na świat obywatel Ziemi numer 7 mld, dziewczynka o imieniu Nargis.

Nargis urodziła się w najludniejszym stanie Uttar Prades, w którym w ostatniej dekadzie liczba ludności wzrosła o 33 mln. Władze stanu ogłosiły już wcześniej, że 7-miliardowy człowiek urodzi się właśnie tam - przypominał w połowie października "Washington Post".

W dwóch rosyjskich regionach, na Kamczatce i w Kaliningradzie, też ogłoszono narodziny 7-miliardowego dziecka.

Na Kamczatce mały Aleksander urodził się o godzinie 0.19 czasu lokalnego (17.19 czasu polskiego). Chłopiec urodzony w Kaliningradzie ma na imię Piotr i przyszedł na świat o godzinie 0.2 czasu polskiego.

W Japonii tokijskie biuro Funduszu Ludnościowego ONZ obiecało, że każdemu dziecku urodzonemu w poniedziałek wyda certyfikat głoszący, że jest "jednym z 7-miliardowych niemowląt". Fundusz poprosił też rodziny poniedziałkowych noworodków, by przedstawiły swe plany dotyczące tego "co zrobią dla swych dzieci i dla przyszłości świata".

Akcja ta jest częścią programu Funduszu Ludnościowego, który ma uzmysłowić opinii publicznej jak wiele wyzwań wiąże się z szybkim wzrostem demograficznym.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum