Jerzy Owsiak apeluje do lekarzy o empatię

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2019 10:05

Podczas europejskiej konferencji "Stany naglące w neonatologii 2019 - Praktyczna Neonatologia" w Poznaniu, jeden z prelegentów Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w czasie swojego wystąpienia zwrócił się do neonatologów z apelem o empatię.

Jerzy Owsiak apeluje do lekarzy o empatię
- Chcemy mieć was empatycznych, bo to wy macie wpływ na to, jak będziemy leczeni - apelował do lekarzy Jerzy Owsiak. Fot. Archiwum

Jak przekonywał Owsiak, lekarze muszą zmienić swoje myślenie z ''kłopotów prywatnych w szpitalu'' na ''kłopoty Polski''.

- Możemy wam kupić najlepszy sprzęt, bo mamy na to pieniądze, ale chcemy od was empatii i miłości do pacjentów, do ludzi. Co z tego, że jesteśmy wysoko w osiągnięciach medycznych, skoro z empatią jesteśmy na szarym końcu. Chcemy mieć was empatycznych, bo to wy macie wpływ na to, jak będziemy leczeni - mówił szef WOŚP.

Jak relacjonuje Głos Wielkopolski Owsiak twierdził, że mamy świetnych lekarzy, specjalistów z najwyższej półki, ale brakuje w nich empatii, która powinna być zakodowana i powinno się jej uczyć już na uczelniach. Dochodzi jednak do takich sytuacji, jak karygodny poród w szpitalu, nieprzyjęcie pacjenta przez lekarzy czy całodzienne oczekiwanie na SOR.

W programie nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma swój udział od wielu lat. To dzięki WOŚP na 325 oddziałów neonatologii trafiło 760 urządzeń. Obecnie Orkiestra zakupiła już czwartą generację tego sprzętu. Jednak oddziały neonatologiczne są zamykane. - Jeżeli nic się nie zmieni w sprawie 68 tys. brakujących lekarzy, 100 tys. personelu medycznego, to krach może nastąpić lada moment a najnowocześniejsze urządzenia będą stały i nie będzie miał kto przy nich pracować - przekonywał Jerzy Owsiak..

Więcej: gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum