Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików z udziałem ok. 30 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2019 08:03

Przeszło 30 tys. osób uzależnionych od alkoholu, skupionych w grupach Anonimowych Alkoholików, uczestniczyło w sobotnim (1 maja) spotkaniu na Jasnej Górze. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików odbywają się od 31 lat - mają zarówno wymiar religijny, jak i terapeutyczny.

Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików z udziałem ok. 30 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Modlitwie towarzyszy m.in. prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA oraz konferencje, podczas których poruszana jest problematyka uzależnień. Organizowane są spotkania z udziałem anonimowych alkoholików, osób żyjących z uzależnionymi, dzieci alkoholików, a także spotkania dla anonimowych narkomanów, osób dopuszczających się przemocy domowej i hazardzistów.

Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest nawet ok. 600-800 tys. osób (ok. 2 proc. populacji), a nadużywa go (czyli pije w sposób szkodliwy) nawet ok. 3 mln osób. W rodzinach alkoholików wychowuje się ok. 1,5 mln dzieci, a drugie tyle to inne osoby z otoczenia alkoholików - ich współmałżonkowie czy rodzice.

Szacuje się, że statystyczne roczne spożycie w przeliczeniu na 100-procentowy alkohol wynosi obecnie w Polsce średnio ok. 11 litrów na osobę. Na leczenie tego uzależnienia wydaje się setki milionów złotych rocznie, a koszty leczenia zdrowotnych skutków nadużywania alkoholu szacowane są na kilka miliardów zł.

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniami, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyjściu z alkoholizmu. Doroczne jasnogórskie spotkania celowo nie są nazywane pielgrzymką, ponieważ uczestniczą w nich nie tylko ludzie wierzący. Tegoroczne dwudniowe spotkanie odbywa się pod hasłem "Matka na mojej drodze do trzeźwości".

Wieczornej mszy dla uczestników spotkania przewodniczył częstochowski biskup senior Antoni Długosz. W homilii nawiązał m.in. do doświadczeń i nauczania św. Jana Pawła II, apelując, by Chrystus był w centrum życia każdego chrześcijanina.

PAP - Marek Błoński

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze