Jasna Góra: tysiące motocyklistów uczciły pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 19:04

Ponad 10 tys. motocyklistów - także z Węgier i Ukrainy - przyjechało do Częstochowy, by podczas corocznej pielgrzymki na Jasną Górę oddać hołd zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem.

Jasna Góra

Szacunkowe dane o liczbie pielgrzymów potwierdziła policja. W zeszłym roku było ich ponad 23 tys. Jak mówili motocykliści, wielu z nich pojechało w niedzielę (18 kwietnia) na pogrzebowe uroczystości pary prezydenckiej do Krakowa. Niektórzy włączyli się w organizację tych uroczystości - pilotując po mieście autokary, które z całej Polski zjechały do Krakowa.

Witając motocyklistów na mszy za tragicznie zmarłego prezydenta RP, podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki podziękował uczestnikom „tej okrytej kirem” pielgrzymki za obecność, a poprzez nią – manifestację wiary i miłości do Boga, Maryi i Ojczyzny.

Msza miała żałobny charakter. Zgodnie z tradycją, motocykliści kilkakrotnie włączają podczas niej klaksony – m.in. na podniesienie Hostii. W tym roku na Jasnej Górze również nie było cicho. Minutą milczenia motocykliści uczcili jednak pamięć prezydenckiej pary, zachowali też powagę podczas wcześniejszego przejazdu przez miasto.

Celebrujący co roku mszę dla motocyklistów przeor Matecki poświęcił na jej zakończenie motocykle. Po mszy wielu pielgrzymów zostało pod sanktuarium, by na ustawionym pod jasnogórskimi wałami telebimie oglądać transmisję uroczystości pogrzebowych z Krakowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum