Jasna Góra: rekolekcje kapelanów szpitali i hospicjów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 18:29

Po raz czternasty kapelani z całej Polski spotkali się w sanktuarium Jasnogórskim. Coroczne rekolekcje na Jasnej Górze w pewien sposób zastępują brak specjalnej szkoły przygotowującej ich do posługi w szpitalach i hospicjach.

Jako klerycy w seminarium przyszli kapelani odbywają najpierw staż pomocy pielęgniarskiej, uczestniczą w roznoszeniu komunii chorym, w końcu szkolą się w ramach specjalizacji duszpasterskiej.

– Kapelan nie jest tylko człowiekiem przynoszącym choremu komunię, ale ważne jest, by wiedział także, jak konkretnie zająć się chorym w szpitalu – powiedział krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Józef Jachimczak.

W opinii ks. Kazimierza Korszniewicza, który w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim pracował jako kapelan przez 33 lata, rekolekcje na Jasnej Górze służą wymianie myśli i umocnieniu ducha.

Początek wolontaryjnemu ruchowi hospicyjnemu w Polsce dał w 1981 r. pierwszy w Europie Wschodniej i Środkowej ośrodek opieki nad umierającymi: Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych - Hospicjum w Krakowie. Inicjatorami przedsięwzięcia byli ks. Eugeniusz Dutkiewicz oraz prof. Joanna Muszkowska-Penson.

Konferencja Episkopatu Polski mianowała w 1989 r. krajowego duszpasterza hospicjum. Duszpasterstwo hospicyjne obejmuje swym zasięgiem zarówno chorego, jak i jego rodzinę, a także personel hospicyjny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum