Japonki znów najbardziej długowieczne na świecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2013 15:07

Japonki odzyskały pierwsze miejsce w światowych rankingach oczekiwanej długości życia - poinformował w czwartek (25 lipca) japoński resort zdrowia na podstawie danych z Japonii i 48 innych krajów oraz Hongkongu.

Japonki znów najbardziej długowieczne na świecie

Według szacunków, na podstawie danych z 2012 r. dziewczynki urodzone w Japonii mają szansę dożyć 86,41 roku. W 2011 r. przeciętna oczekiwana długość życia w tym kraju spadła do 85,9 roku w związku z wielkim tsunami, które spowodowało tysiące przedwczesnych zgonów.

Długowieczność Japończycy zawdzięczają częściowo tradycyjnej zdrowej diecie, ubogiej w tłuszcze i cukry, aktywnemu trybowi życia oraz sprawnie działającemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych. Jest ona też związana z ogólnie panującym dobrobytem - podkreśliło japońskie Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało międzynarodowy ranking długowieczności.

W 2011 r. Japonki po raz pierwszy od 25 lat przesunęły się w rankingu na drugie miejsce, ustępując mieszkankom Hongkongu. W najnowszym rankingu mieszkanki tego chińskiego terytorium, z oczekiwaną średnią długością życia 86,3 roku, uplasowały się na drugiej pozycji - przed Hiszpankami, Francuzkami i Szwajcarkami.

W 2012 r. oczekiwana długość życia Japończyków wyniosła 79,94 roku (czyli pół roku więcej niż rok wcześniej) i była rekordowa dla mężczyzn w tym kraju. W najnowszym międzynarodowym rankingu zajęli oni jednak dopiero piątą pozycję, na co wpłynęły zgony spowodowane nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, częściowo wynikającymi z palenia tytoniu.

Najdłużej żyjącymi na świecie mężczyznami są Islandczycy, których oczekiwana średnia długość życia to 80,8 roku. Drugie miejsce zajmują mieszkańcy Hongkongu, plasujący się przed Szwajcarami i Izraelczykami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum