Japonia: radioaktywny jod w tarczycy dwóch robotników z Fukushimy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2011 11:47

W tarczycy dwóch robotników z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, uszkodzonej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi i tsunami, wykryto podwyższony poziom radioaktywnego jodu - podał w poniedziałek (30 maja) operator elektrowni firma TEPCO.

Japonia: radioaktywny jod w tarczycy dwóch robotników z Fukushimy

TEPCO zapewniła, że bada pracowników, zaangażowanych w akcję ratunkową w elektrowni Fukushima I, gdzie doszło do awarii systemu chłodzenia. Po pierwszych badaniach u dwóch robotników - w wieku 30 i 40 lat - przeprowadzono bardziej szczegółowe analizy nadzorowane przez rządową agencję energii atomowej.

W tarczycach obu mężczyzn wykryto radioaktywny jod 131 na poziomie przewyższającym 10-krotnie poziom stwierdzony u pozostałych badanych. Agencja prasowa Jiji informowała, że obaj mężczyźni pracowali w elektrowni w marcu i kwietniu.

Od początku kryzysu w Fukushimie I rząd podniósł maksymalny limit promieniowania, jakiemu mogą być poddani pracujący na miejscu robotnicy, ze 100 do 250 milisiwertów rocznie. Poziom taki dopuszczają organizacje międzynarodowe w wyjątkowych sytuacjach.

Agencja AFP zauważa, że skoro u obu mężczyzn wykryto podwyższony poziom jodu, mogli oni być narażeni na promieniowanie przekraczające ten pułap.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum