Japonia: ponad 200 osób zmarło na skutek upałów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2013 17:01

Upały, które panują w dużej części Japonii, przyczyniły się do śmierci ponad 200 osób. Do szpitali od początku lipca trafiło 47,4 tys. osób z objawami udaru cieplnego - wynika z danych opublikowanych we wtorek (20 sierpnia).

Japonia: ponad 200 osób zmarło na skutek upałów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od półtora miesiąca temperatura przewyższa 30-35 stopni Celsjusza w cieniu w wielu miejscach na południowym wschodzie, w centrum i na zachodzie Japonii. W sierpniu niemal w całym kraju temperatura przekraczała średnie normy. Rekord padł w sierpniu w miejscowości Shimanto w prefekturze Kochi na wyspie Sikoku, gdzie termometr wskazał 41 stopni Celsjusza.

W Tokio 11 sierpnia po raz pierwszy od rozpoczęcia takich pomiarów w roku 1875 temperatura w nocy wyniosła 30,4 stopnia.

Większość tych, którzy ucierpieli na skutek upałów, to ludzie powyżej 60. roku życia. Często doznali udaru cieplnego w swoich własnych mieszkaniach, gdzie nie było klimatyzacji lub nie była ona włączona ze względów oszczędnościowych.

Władze apelują co prawda o oszczędzanie energii elektrycznej z racji jej braków wynikających z zamknięcia niemal wszystkich reaktorów atomowych, niemniej zachęcają do rozsądnego używania urządzeń klimatyzacyjnych.

W mediach często powtarzane są komunikaty, aby unikać słońca i nie dopuszczać do odwodnienia organizmu. Do akcji włączyli się też wolontariusze, którzy odwiedzają stare samotne osoby

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum