Japonia: "olimpijski" problem z dymem tytoniowym

Autor: TVP Info/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2017 14:04

Do roku 2020, kiedy mają się odbyć letnie igrzyska olimpijskie, Kraj Kwitnącej Wiśni musi wprowadzić strefy wolne od dymu papierosowego i zdyscyplinować obywateli do przestrzegania zakazu palenia.

Japonia: "olimpijski" problem z dymem tytoniowym
Fot. archiwum

Według Światowej Organizacji Zdrowia Japonia pod względem walki z nikotynizmem zajmuje jedno z ostatnich miejsc na świecie.

Na prozdrowotne działania w Japonii nalega Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Japoński minister odpowiedzialny za politykę zdrowotną stwierdził, że władze chętnie zastosują się do tych zaleceń i wszystko będzie gotowe do czasu rozpoczęcia 32. olimpiady.

Tymczasem w miastach są rozpowszechnione automaty z papierosami, a na wyroby tytoniowe nie ma wysokiej akcyzy. Prawie nikt nie wyznacza w lokalach stref wolnych od dymu i nie grożą za to żadne kary - podaje TVP Info i dodaje, że japońscy palacze mogą „puścić dymka” np. w szkołach i szpitalach.

Minister zdrowia Yasuhisa Shiozaki zapowiedział w styczniu, że wkrótce pojawi się ustawa, która ma zapobiegać szkodliwym skutkom biernego palenia.

W Japonii pali ok. 30 proc. mężczyzn i prawie 8 proc. kobiet.

Więcej: www.tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum