Janicka: nie śpij z komórką, nie klikaj na okrągło

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2015 11:23

- Ciągłe oddziaływanie fal radiowych nie jest obojętne dla mózgu, szczególnie dla rozwijających się dzieci - przekonuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Janicka: nie śpij z komórką, nie klikaj na okrągło

- Smartfon, smartwatch, tablet. Jesteśmy uzbrojeni we wszelkiego rodzaju komunikatory; ustawicznie klikamy, sprawdzamy, dzwonimy. W dzień trzymamy je w kieszeni, w nocy pod poduszką. Tymczasem do dzisiaj nie rozstrzygnięto jak częste używanie telefonów komórkowych wpływa na nasze zdrowie - zauważa Bożena Janicka w materiale prasowym przekazanym mediom.

Jak przypomina, bazując na ustaleniach naukowych i medycznych Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wykluczyła, że efekty zdrowotne (takie jak bóle głowy, nawet zmiany organiczne) mogą być wywołane przez promieniowanie nowoczesnych komunikatorów. Uzależnieni od rozmów kierowcy tracą prawo jazdy, przez telefony dochodzi do wypadków na drogach… Skutków ubocznych jest wiele.

- Dlatego zalecamy, aby ograniczyć rozmowy i surfowanie w sieci do wymaganej konieczności. Nie trzymajmy telefonu, smatrfonu, smartwatch’u blisko ciała - w kieszeni, na „smyczy”, a w nocy na poduszce przy głowie. Minimalizujmy potencjalnie szkodliwy wpływ komunikatorów na nasze zdrowie - zaleca lekarka.

- Pilnujmy dzieci, które powinny korzystać z telefonów tylko w faktycznej potrzebie. Unikajmy rozmów w tłumie, bo promieniowanie z różnych aparatów stojących blisko osób nakłada się. W czasie jazdy rozsądnie jest korzystać z zestawów słuchawkowych i urządzeń głośnomówiących, a przy zakupie aparatu zwrócić uwagę, by miał jak najmniejszą moc - radzi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Przypomina, że nauka jak dotąd jednoznacznie nie rozstrzyga kwestii szkodliwości telefonów komórkowych i innych wynalazków oraz ich wpływu na zdrowie człowieka.

- Jednak obserwując współczesnego Polaka - w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat - klikającego w autobusie, na ulicach, w pracy i w szkole, warto od czasu do czasu odłożyć słuchawkę, wyłączyć się z sieci i pomyśleć, że podstawą w korzystaniu z wszelkich wynalazków współczesności jest… rozsądek - poddaje pod rozwagę Bożena Janicka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum