Jane Seymour ambasadorką kampanii "1 Mission 1 Million - Getting to the Heart of Stroke"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2011 12:27

Hollywoodzka gwiazda Jane Seymour straciła matkę z powodu udaru mózgu związanego z migotaniem przedsionków. Teraz stara się szerzyć na świecie wiedzę na temat tej choroby, jako ambasadorka kampanii "1 Mission 1 Million - Getting to the Heart of Stroke".

Jane Seymour ambasadorką kampanii "1 Mission 1 Million - Getting to the Heart of Stroke"
O swoich osobistych doświadczeniach związanych z migotaniem przedsionków - najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, które pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu - aktorka opowiadała dziennikarzom na konferencji prasowej w Madrycie.

Mieke Frankenberg, matka aktorki dostała udaru w wieku 92 lat i zmarła po siedmiu miesiącach.

- Migotanie przedsionków zdiagnozowano u mamy po 70. roku życia. A ponieważ tata był lekarzem została otoczona dobrą opieką. Zażywała leki przeciwzakrzepowe dopóki nie dostała krwotoku wewnętrznego i musiała je odstawić - powiedziała Jane Seymour.

Matka aktorki pracowała jako pielęgniarka i była świadoma choroby oraz związanych z nią zagrożeń. - Najbardziej bała się udaru mózgu, nie śmierci. Uważała, że udar jest najgorsza rzeczą, jaka może się jej przydarzyć - podkreśliła aktorka.

- Choć migotanie przedsionków dotyka głównie osoby w starszym wieku, jest to również problem młodszych ludzi, którzy mają rodziców cierpiących na to schorzenie. Nikt nie chciałby opiekować się swoim niepełnosprawnym rodzicem, który przebył udar mózgu. I żaden rodzic nie chciałby obciążać w taki sposób swojego dziecka. Dlatego chcę propagować wiedzę o migotaniu przedsionków i związanym z nim ryzyku udaru mózgu. Chcę by ludzie wiedzieli, że dzięki odpowiedniej terapii można mu zapobiegać - powiedziała Seymour.

Jak wspomniała, jej rodzina - silnie związana z medycyną - zawsze bardzo dbała o profilaktykę zdrowotną. - Regularnie sprawdzamy ciśnienie krwi i inne czynniki wpływające na ryzyko choroby serca - wyznała Seymour, której ogromną sławę przyniosła rola lekarki w serialu „Dr Quinn".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum