Jakie są potrzeby przyszłych matek?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2014 18:58

Ciąża podnosi subiektywne poczucie osiągania pełni kobiecości - z 18 proc. wskazań w pierwszej ciąży, aż do 33 proc. w kolejnej - wynika z badania* przeprowadzonego dwóch grupach kobiet: ciężarnych debiutantek w roli mam i spodziewających się kolejnego dziecka.

Duma z faktu bycia matką jest nieomal identyczna w grupie matek rodzących po raz pierwszy - 77 proc., co w grupie matek rodzących po raz kolejny - 75 proc.

Połowa kobiet w pierwszej ciąży obawia się samego porodu - 53 proc. uznaje tę obawę za raczej lub bardzo nasiloną; natomiast wraz z kolejną ciążą niepewność ta znacznie maleje  - do 38 proc. wskazań. Wraz z nabywanym doświadczeniem zmniejsza się też niepewność co do właściwego przygotowania do pełnienia roli matki - 6 proc. wobec 21 proc. przed pierwszym porodem.

Pomimo obaw o przyszłość finansową rodziny (38 proc. w obu badanych grupach), kobiety w ciąży nie oszczędzają na inwestycjach okołoporodowych. Zdecydowana większość mam chciałaby, aby ojciec dziecka uczestniczył w porodzie, za co są skłonne dodatkowo zapłacić, podobnie za dodatkowe znieczulenie (około ¼ badanych) i opiekę położnej.

Inne usługi, takie jak: poród w prywatnym szpitalu lub na specjalnym oddziale 
o podwyższonym standardzie oraz cesarskie cięcie na życzenie są nieznacznie częściej wskazywane przez kobiety w kolejnej ciąży. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zajęć w szkole rodzenia, zainteresowanie udziałem w nich gwałtownie maleje przy kolejnym porodzie.

Matki w kolejnych ciążach statystycznie nieomal dwukrotnie częściej planują wykupienie długoterminowej lokaty bankowej dla swoich pociech - 17 proc. badanych, niż ich koleżanki, które są w ciąży po raz pierwszy - 7 proc. Z kolei myśl o zbankowaniu krwi pępowinowej u kobiet będących w kolejnej ciąży pojawia się nieomal dwukrotnie częściej - 32 proc., niż u kobiet mających rodzić po raz pierwszy - 17 proc.

Powszechnie panuje opinia, że kobieta w ciąży rozkwita. Tymczasem co piąta kobieta w pierwszej ciąży i co czwarta w kolejnej czuje się nieatrakcyjną fizycznie. Badanie ujawniło także wysoki odsetek kobiet, które obawiają się, czy poradzą sobie z karmieniem piersią. Takie niepokoje zdradziło aż 22 proc. pań w pierwszej i 17 proc. pań w kolejnej ciąży.

Wśród badanych kobiet w ciąży ponad 1/3 wierzy lub przestrzega przynajmniej jednego przesądu związanego z ciążą. Aż 23 proc. mam debiutantek, wierzy w przesąd o… zakazie farbowania włosów, który to przesąd wśród mam doświadczonych miał 17 proc. zwolenniczek. Pierwsza ciąża i poród powodują, że kolejna ciąża nie budzi już tyle lęku i zwiększa poczucie przygotowania się do porodu. O 12 punktów procentowych maleje u mam doświadczonych strach przed bólem porodowym.  
 
*Badanie przeprowadzone w grudniu 2013 r. przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) wraz z Millward Brown Healthcare na grupie 300 polskich kobiet będących między 4. a 9. miesiącem ciąży.  Ideą badań - jak podano w komunikacie prasowym - było poznanie i zrozumienie potrzeb matek debiutantek i matek doświadczonych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum