Jakie choroby leczą najczęściej w podlaskich szpitalach?

Autor: poranny.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 08:01

Pod względem niektórych wskaźników dotyczących opieki zdrowotnej podlaskie wyróżnia się na tle innych województw, np. umieralność niemowląt należy tu do najniższych, a współczynnik płodności - do najwyższych w kraju.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Są też choroby, które na Podlasiu są leczone szpitalnie częściej niż w innych regionach kraju. Są to: choroby dotyczące powiek, spojówki oka czy narządu łzowego, a także oczodołu, następnie zez i niedowidzenie, choroby dolnego odcinka układu pokarmowego, jaskra, autoimmunizacyjne choroby pęcherzowe skóry, AMD - związana z wiekiem degeneracja plamki żółtej, schorzenia rogówki, schorzenia siatkówki i ciała szklistego z wyłączeniem AMD.

Częstotliwość hospitalizacji można określić za pomocą współczynnika chorobowości szpitalnej, tak jak to zrobiono przy opracowaniu „Mapy potrzeb zdrowotnych dla Polski”. Wartość współczynnika chorobowości szpitalnej wyraża liczbę osób leczonych w placówce szpitalnej z powodu danej grupy rozpoznań w ciągu roku, w przeliczeniu na 100 tysięcy ludności według miejsca zamieszkania. Na jego wysokość nie wpływa więc liczba osób zamieszkujących województwo czy miejsce leczenia - jest więc miarą regionalnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj: poranny.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum