Jak żyć z kardiowerterem? Pacjent i rodzina powinni to wiedzieć
Zegrze w ten weekend (8-10 września) jest miejscem ogólnopolskiego spotkanie edukacyjno-integracyjnego dla osób z zaburzeniami rytmu serca i wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca. W programie spotkania zawarto cykl wykładów prowadzonych przez lekarzy - czołowych ekspertów w leczeniu arytmii, którzy na zjazd pacjentów przyjechali z całej Polski.

W bazie Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym koło Warszawy odbywa się II Ogólnopolskie spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób z zaburzeniami rytmu serca i wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca oraz ich rodzin.
Patronem merytorycznym spotkania jest Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Pierwszą edycję spotkania w ubiegłbym roku zorganizowano wokół Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy, skupiającego osoby z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca oraz ich bliskich.
- To dla nas, pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi, naprawdę ważne wydarzenie. Po udanym pierwszym spotkaniu postanowiliśmy zorganizować jego kolejną edycję - mówi Karolina Piotrowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.
Jednym z kluczowych elementów programu spotkania jest cykl wykładów prowadzonych przez lekarzy kardiologów - czołowych ekspertów w leczeniu arytmii, którzy na zjazd pacjentów przyjechali z całej Polski.
- Lekarze odpowiadali na pytania: jak na co dzień powinienem dbać o mój stymulator, czy ze wszczepionym urządzeniem powinienem zrezygnować z aktywności fizycznej, czy pacjentka kardiologiczna powinna szczególnie uważać na siebie w ciąży, a nawet… czy ze stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem mogę spróbować skoku na bungee? - opowiada dr hab. Maciej Sterliński, z Instytutu Kardiologii w Aninie, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opiekun spotkania.
Już po raz drugi gospodarzem spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca jest Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w którym działa dr Maciej Sterliński.
- Kiedy dowiedziałem się o pomyśle organizacji spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca przez naszą organizację, nie miałem wątpliwości, że to świetny pomysł - mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownicy Legionowskiego WOPR podobnie jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, prezentowali uczestnikom spotkania zasady udzielania pierwszej pomocy, pokazali bazę i wyposażenie legionowskiego WOPR, opowiadali o specyfice pracy ratownika wodnego i zabrali pacjentów w rejs po Zalewie Zegrzyńskim.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)