×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak się nie dać upałom w wakacje

Autor: PWX/Rynek Zdrowia02 lipca 2016 10:21

Większość z nas spragniona jest wakacji, słońca i odpoczynku na świeżym powietrzu. Ale lato to także dni upałów, szczególnie dotkliwych dla osób ciężko pracujących fizycznie, starszych i dzieci. Poniżej 10 wskazówek jak radzić sobie w upalne dni.

Jak się nie dać upałom w wakacje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów na dobę - z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne.

- Szczególnie warto pić sok pomidorowy z racji, że doskonale uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Zdecydowanie należy unikać natomiast napojów z kofeiną (np. kawa, cola) oraz alkoholu, który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie omdlenia - mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista z Grupy LUX MED.

Słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w miarę możliwości w godzinach 11:00 – 15:00 najlepiej pozostać w pomieszczeniu. Odpoczywajmy w cieniu. Jeśli musimy wyjść z domu, ochrońmy ciało - zastosujmy kremy z filtrem, załóżmy jasne lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i starajmy się przebywać w cieniu.

- Ograniczmy też intensywną aktywność fizyczną, która może przyczynić się do przegrzania. Osobom starszym oraz rodzicom z maluchami i zwierzakami polecam spacery w dopiero godzinach popołudniowych - zaznacza lekarka.

W gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu, zajętego radzeniem sobie z upałem. Unikajmy dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.

Lody dla ochłody spożywane w rozsądnych ilościach i powoli nie powinny zaszkodzić. Mogą być smacznym sposobem na ochłodzenie organizmu. Jedzmy jednak tylko lody z pewnego źródła, aby uniknąć groźnych zatruć pokarmowych. - Osobiście polecam lody jogurtowe – nie tylko świetnie smakują, ale zawierają dodatkową porcję białka - mówi specjalistka. 

W upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice temperatur nie są korzystne dla organizmu. Uważajmy na różnice temperatur.

- Nie polecam picia lodowatych napoi (powinny mieć temperaturę pokojową), gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie (ze względu na niebezpieczeństwo szoku termicznego - do basenu czy jeziora wchodź stopniowo, powoli), czy „rozkręcania” klimatyzacji (może skutkować przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych, bólami mięśni czy nerwobólami) - przestrzega Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Schładzajmy mieszkania. Podczas gorących dni zasłaniajmy okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwierajmy je i odsuwajmy żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie. W pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte. Pomocną alternatywą mogą być elektryczne wentylatory. W domu możemy się również schodzić biorąc letni prysznic.

Troszczmy się o starszych i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na dworze, gdyż w euforii letnich zabaw mogą zapomnieć 
o piciu wody czy ochronie ciała przed słońcem. Również osoby starsze, choćby z tej racji, że nie czują dobrze pragnienia, powinny być otoczone uważną opieką.

Pamiętajmy, aby nasze zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Nie zapominajmy, że i zwierzętom dokucza upał. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierzęcia zamkniętego w samochodzie - temperatura rośnie w nim błyskawicznie i dla pupila może się to okazać zabójcze.

Jeśli cierpimy na jakieś choroby, skontaktujmy się z lekarzem, który poradzi, co konkretnie robić przy danych dolegliwościach. Osoby przyjmujące leki moczopędne mogą potrzebować odpowiednich preparatów, aby uniknąć odwodnienia. 
Z kolei osoby mające problemy z układem krążenia, żylakami czy kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu opuchlizn, gdyż ciepło nasila problemy z krążeniem.

- Radzę im unikać długiego stania czy chodzenia. Jeśli pojawi się już ciężkość nóg, opuchlizna, wtedy najlepiej położyć się w chłodnym miejscu, z uniesionymi nogami i odpocząć. Można też posmarować nogi żelem chłodzącym - zaznacza Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, wzywajmy pomoc. Gdy osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy i/lub traci przytomność, niezwłocznie trzeba wezwać lekarza lub pogotowie (telefon: 112 lub 999).

Do przybycia specjalistycznej pomocy, osobę przytomną należy położyć w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdjąć ubranie, ochładzać ciało kompresami lub spryskiwać wodą w temperaturze 25-30 stopni oraz mierzyć jej temperaturę. Jeśli osoba traci przytomność należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej. Nie należy samodzielnie podawać żadnych leków.

Jak podkreśla specjalista z LUX MEDU, dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazań na pewno znacznie łatwiej będzie nam przetrwać ciężkie upały. I choć po zimie jesteśmy spragnieni słońca i ciepła, to w te szczególnie gorące dni, lepiej zachować ostrożność, aby móc się później w pełni cieszyć latem w dobry zdrowiu i kondycji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum