Jak przetrwać upał - co pić, czego nie pić

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2010 20:12

Warszawscy lekarze mają sprzeczne opinie na temat picia piwa w czasie fali upałów. Niedawno rynekzdrowia.pl odradzał chłodzenie się zimnym piwem. Innego zdania jest naczelny lekarz Warszawy.

Jak przetrwać upał - co pić, czego nie pić

W wywiadzie zamieszczonym w Gazecie Wyborczej Paweł Siennicki stwierdził, że wypicie jednego zimnego piwa jest jak najbardziej dopuszczalne. Większych dawek nie poleca, bo grożą poważnymi konsekwencjami.

Natomiast Marek Niemirski, lekarz i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie mówił w portalu rynekzdrowia.pl (10 rad lekarza - jak przetrwać upał) :

- Panuje powszechne przekonanie, że najlepiej gasi pragnienie zimne piwo. Ono rzeczywiście pomaga, ale sprawia ulgę tylko na początku. Woda szybko wyparowuje i zostaje alkohol, do którego spalenia organizm potrzebuje więcej wody endogennej. Na 1 cząsteczkę alkoholu potrzeba 4-6 cząsteczek wody endogennej.

To nie koniec kontrowersji związanych ze sposobami radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Naczelny lekarz Warszawy uważa, że pijąc gorącą herbatę, mocno się pocimy, tracimy płyny z organizmu, a wraz z nimi elektrolity. Jeśli już ktoś chce pić gorącą herbatę, to powinien pamiętać o uzupełnieniu płynów wodą mineralną.

Inni uważają, że jej wypicie wyrównuje temperaturę ciała z temperaturą otoczenia, więc picie gorącej herbaty jest jak najbardziej wskazane.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum