Jak długo żyją Polacy?

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 12:44

Statystyczna Polka żyje około 81 lat, statystyczny Polak 72 lata - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ocenie specjalistów, różnica dziewięciu lat wynika z faktu, iż kobiety przywiązują większą wagę niż mężczyźni do badań profilaktycznych i ogólnej dbałości o zdrowie.

Jak się okazuje, wbrew powszechnym opiniom, to nie na Śląsku, a w województwie łódzkim, żyje się najkrócej. Tam, według danych z 2012 r., kobiety żyją 1,5 roku krócej, a mężczyźni 2 lata krócej - informuje Polskie Radio.

Porównanie obecnej długości życia z życiem w połowie XX wieku wypada pomyślnie dla współczesności. W latach 50-60. ubiegłego wieku mężczyźni żyli ok. 60 lat (16 lat krócej), kobiety - 61 lat (19 lat krócej).

Specjaliści podkreślają, że generalnie jesteśmy zdrowsi, mamy lepszą opiekę zdrowotną, nadrobiliśmy opóźnienia cywilizacyjne w wielu zalresach. O tym, jak długo będziemy żyć, aż w 50-60 proc. decyduje styl życia: aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie, ale coraz lepiej umiemy z nim sobie radzić.

Więcej:  www.polskieradio.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum