Izrael: zakażeń przybywa, rząd "zaciąga hamulec ręczny". Restrykcje będą jeszcze ostrzejsze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 14:15

Rząd Izraela zdecydował w czwartek o zaostrzeniu ograniczeń w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem. Premier Benjamin Netanjahu ocenił, że wzrost liczby infekcji SARS-CoV-2 popycha kraj "na skraj przepaści".

Izrael: zakażeń przybywa, rząd "zaciąga hamulec ręczny". Restrykcje będą jeszcze ostrzejsze
Nowe rozorządzenia mają wejść w życie w piątek Fot. Shutterstock

18 września Izrael powrócił do kwarantanny po raz drugi w czasie pandemii. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia liczba dobowych zakażeń SARS-CoV-2 sięgnęła prawie 7000 w 9-milionowym kraju, co poważnie nadwyrężyło zasoby niektórych szpitali - informuje agencja Reutera.

- Podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu hamulca ręcznego - powiedział o decyzji rządu w izraelskim radiu wiceminister zdrowia Joaw Kisch, nie podając szczegółów dotyczących najnowszych restrykcji.

Według radia i kilku serwisów informacyjnych zmienione rozporządzenia, które mają wejść w życie w piątek do czasu zatwierdzenia w parlamencie, pozwolą działać mniejszej liczbie przedsiębiorstw i tylko w kluczowych sektorach, takich jak finanse, energia, zdrowie, technologia, rolnictwo oraz sprzedaż żywności i jej produkcja.

Z informacji mediów wynika, że obecnie obowiązujące ograniczenia dotyczące poruszania się w promieniu 1 km od domu, z wyjątkiem czynności takich jak wyjście po zakupy żywności i lekarstw oraz dojazdy do pracy, będzie teraz obejmowało również obecność na protestach ulicznych.

Jak pisze Reuters, zmienione przepisy prawdopodobnie mają na celu wygaszenie demonstracji przed rezydencją Netanjahu w Jerozolimie, gdzie protestujący, w tym wielu z nich spoza miasta, wzywają do dymisji szefa rządu w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Szkoły w Izraelu pozostaną zamknięte, ale rząd zdecydował by nie zamykać synagog w żydowskie święto Jom Kippur (Dzień Pojednania), przypadające od wieczora 27 września do wieczora 28 września - podały izraelskie media. Liczba wiernych będzie jednak ograniczona.

Wskaźniki zakażenia koronawirusem w ortodoksyjnych dzielnicach i miasteczkach w Izraelu są wysokie, ale partie religijne w rządzie koalicyjnym sprzeciwiały się zamykaniu synagog - wskazuje Reuters.

Od wybuchu epidemii na Covid-19 zmarło w Izraelu 1316 osób i zgłoszono ok. 200 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Obecna druga fala infekcji nastąpiła w maju po złagodzeniu kwarantanny wprowadzonej w marcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum