Internet coraz częściej lekiem na depresję i osamotnienie seniorów

Autor: Twoje Miasto/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2014 10:42

Coraz więcej seniorów aktywnie korzystających z internetu. Przekonują się oni również do mediów społecznościowych. W ubiegłym roku największy wzrost aktywnych użytkowników Facebooka w USA miał miejsce właśnie w tej grupie wiekowej.

W USA w ubiegłym roku liczba osób starszych korzystających z social mediów wzrosła o 16 proc. Również w Polsce w ostatnich trzech latach to w grupie wiekowej 50+ portal zyskiwał najwięcej użytkowników - ich liczba podwoiła się z 718 tys. w 2010 roku do 1,55 mln w 2013 roku. Stanowią oni ok. 10 proc. użytkowników Facebooka.

Polscy seniorzy nie różnią się niczym od seniorów na całym świecie, może poza tym, że częściej dotyka ich problem wykluczenia cyfrowego. W Polsce wśród 13,7 mln osób w wieku "50+" z sieci nie korzysta 67 proc., czyli ponad 9 mln osób, wśród osób w wieku "60 +", aż  88 proc. Dla porównania wśród osób w wieku 7-59 lat z internetu wykluczonych jest 35 proc. osób. Jednak istnieje szansa na poprawę tej sytuacji, gdyż sieć jest często odpowiedzią na problemy seniorów.

Portale społecznościowe pozwalają seniorom aktywniej uczestniczyć w życiu rodziny, np. poprzez rozmowy online z dziećmi i wnukami, które mieszkają daleko od rodzinnego domu. Jest to remedium na ich problemy, takie jak depresja czy osamotnienie.

Najczęstsze problemy osób starszych w poruszaniu się w sieci związane są z niedostosowaniem stron do osób słabiej widzących lub nieposiadających najnowszych przeglądarek.

Więcej: grudziadz.twoje-miasto.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum